top of page

6 błędów, których należy unikać podczas malowania pomieszczeń


Czego unikać malując pomieszczenia w domu lub mieszkaniu? Na co uważać, a czego nie lekceważyć? Poznaj 6 najczęstszych błędów, których należy unikać podczas malowania. Pamiętaj jednak, że samo malowanie nie należy do najprostszych czynności i często chęć zaoszczędzenia pieniędzy i zrezygnowanie z usług profesjonalisty może przynieść odwrotny skutek, jeśli chcesz aby malowaniem Twoich pomieszczeń zajął się specjalista użyj naszej platformy malarzadam.pl, a cenę usługi poznasz od ręki naszym kalkulatorze online. Jeśli jednak zdecydujesz się wykonać malowanie własnoręcznie, poniższe wskazówki pomogą otrzymać Ci najlepszy możliwy efekt.


malowanie ścian

1. "Nie będzie wcale takiego dużego bałaganu"


Podczas malowania nierzadko zdarzają się takie sytuacje jak zniszczenia mebli lub zabrudzenia i uszkodzenia podłóg. Można temu jednak łatwo zapobiec poprzez odpowiednie przygotowanie się do malowania. Po pierwsze musimy umożliwić jak najłatwiejszy dostępu do wszystkich malowanych ścian. Można tymczasowo przenieść niektóre rzeczy do innych pomieszczeń w mieszkaniu, ale duże meble będą musiały pozostać na swoim miejscu lub konieczne będzie ich przesunięcie na środek pokoju. Następnie czas na folie, taśmę malarską i kartony.

Wszystko, co zostało w twoim pokoju, musi być przykryte. Dziś folie ochronne kosztują od kilku do kilkunastu złotych i są łatwe do nabycia. Podłoga również powinna być zakryta - świetnie się do tego sprawdza tektura. Nie zapomnij zabezpieczyć wszystkiego taśmą - szczególną uwagę zwróć na okna, drzwi oraz sufity.


2. Dziury i pęknięcia na ścianach


Po przygotowaniu przestrzeni do malowania i osłonięciu mebli oraz podłogi powstaje pytanie: „czy mogę zacząć malować?”. Odpowiedź brzmi - jeszcze nie. Sprawdź wszystkie ściany, które zamierzasz pomalować. Jeśli widzisz dziury, większe pęknięcia lub nawet mniejsze otarcia, musisz je naprawić. W przypadku większości drobnych otarć i pęknięć wystarczy trochę zaprawy lub szpachli. Jeśli jednak Twoja ściana ma duże pęknięcia, powinieneś zasięgnąć porady profesjonalnego malarza. Nikt nie chce, aby na nowo pomalowanych ścianach ponownie pojawiły się pęknięcia.


warstwy farby

Kolejną rzeczą do rozważenia jest to, ile razy pokój został już wcześniej pomalowany. Jeśli zobaczysz grubą warstwę poprzedniej farby na ścianie, która już się łuszczy, będziesz musiał zeskrobać farbę. Jeżeli ilość warstw jest duża, ale ściany nie mają tendencji do łuszczenia się, przed malowaniem pomyśl o wykonaniu warstwy gruntującej. Zabieg ten wzmocni i ujednolici powierzchnię ścian, a nowa farba będzie się lepiej trzymała.


3. Nie tylko kolor, ale i rodzaj farby ma znaczenie


Wybór kolorów może wydawać się trudnym zadaniem, ale jest to kluczowy element poprzedzający samo malowanie. Nie jest łatwo odnaleźć idealną farbę, gdy takie słowa jak akryl, emulsja czy lateks nic nam nie mówią. Kolory, których używasz do odświeżenia koloru ścian, będą zupełnie inne od tych, po które sięgasz przy pierwszym malowaniu. Wiele zależy również od powierzchni, po której będziesz malować. Przy zakupie nie bój się pytać producentów lub sprzedawców, którzy na pewno pomogą Ci w wyborze.


próbki farb

Jednak kolor to nie wszystko. Kolejnym ważnym pytaniem, jest to, ile pojemników farby będziesz potrzebować. Na każdej puszce znajdziesz informację, do jak dużej powierzchni wystarczy dana ilość farby. Nie zapomnij uwzględnić w swoich obliczeniach konieczności malowania niektórych ścian dwukrotnie (lub nawet trzykrotnie). Należy jednak pamiętać, że ze względu na źle obliczoną ilość farby malowanie może stać się sporo droższe.


4. Wałek kontra pędzel


Odpowiedź na często zadawane pytanie “Wałek czy pędzel?” może okazać się bardzo prosta. Wałek najlepiej sprawdza się do dużych powierzchni. Jednak przy jego stosowaniu należy zwrócić uwagę na stan ściany, która będzie malowana. Jeśli malujesz ściany, na których jest już kilka warstw, które wcześniej nie zostały zeskrobane, wałek może oderwać poprzednie warstwy. Farba jest lepka, a wałek może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Pędzel natomiast nadaje się do malowania detali, malowania wokół taśmy malarskiej lub w rogach i zakamarkach. Tutaj jednak także konieczne będzie wybranie spośród wielu dostępnych pędzli, zarówno z włosiem sztucznym, jak i naturalnym. Z reguły pędzle płaskie są bardziej odpowiednie do większych powierzchni, podczas gdy okrągłym pędzlem będziesz w stanie poradzić sobie nawet z najmniejszymi detalami.

wałki do malowania ścian


5. Cierpliwość


Każdy chciałby, aby efekt malowania był widoczny, najszybciej jak tylko jest to możliwe. Jednak warto zachować rozsądek i stosować się do instrukcji zawartych na opakowaniu farby. Nie wolno skracać czasu schnięcia między jedną, a drugą warstwą. Przy drugiej warstwie kolor powinien być bardziej nasycony, a wszelkie prześwity zostać pokryte.

malowanie pędzlem


6. Korzystaj z wiedzy innych


Samodzielne malowanie może okazać się czasochłonne oraz kosztowne, zwłaszcza gdy bierzemy pod uwagę zakup nowego sprzętu do malowania oraz niezbędnych produktów do zabezpieczenia powierzchni. Dlatego tym bardziej korzystaj z wiedzy ekspertów przy każdej możliwej okazji, zwłaszcza jeśli Twoje ściany wymagają napraw. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić czas, spróbuj z malarzadam.pl, a my wszystko zrobimy za Ciebie. W naszym serwisie, dzięki największej sieci certyfikowanych malarzy, jesteśmy w stanie zaoferować bezkonkurencyjnie najlepszą cenę i najwyższą jakość, a to od Ciebie zależy, kiedy prace się zaczną - my dostosujemy się do Twoich potrzeb. Jeśli szukasz malarzy w Warszawie lub w pobliżu, skontaktuj się z nami. Poradzimy sobie nie tylko z pomieszczeniami w Twoim domu, ale także z biurami i innymi przestrzeniami. Ponadto z góry poznasz cenę - wystarczy kliknąć, a nasz kalkulator online poda Ci szacowaną wycenę usługi. Jedyną niespodzianką dla Ciebie będzie pięknie pomalowana ściana.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page