top of page

9 błędów, których należy unikać podczas remontu domu

O wiele łatwiej jest unikać błędów niż te błędy naprawiać. Jeśli odziedziczyłeś lub kupiłeś wiekowy dom, prawdopodobnie planujesz remont. Remont domu nie jest ani tani, ani łatwy. Zanim zaczniesz, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników, które pomogą Ci uniknąć błędów. Jeśli potrzebujesz porady, na co zwrócić uwagę, to dobrze trafiłeś.


plan domu

Czy remont jest lepszy niż nowe budownictwo?


To, czy lepszy jest remont czy nowa inwestycja, zależy od kilku czynników. Jeśli dom jest w stosunkowo dobrym stanie, naturalnym jest wybór renowacji. W przypadku jednak, gdy chcemy zburzyć ściany działowe, bo dom jest w złym stanie, bądź też chcemy zmienić rozkład domu, lepszym rozwiązaniem może być jego wyburzenie i wybudowanie nowego domu.


Oprócz tego remont pozwoli nam zachować oryginalny klimat domu. Niewątpliwie jeśli masz emocjonalny stosunek do odziedziczonego domu, to najlepiej byłoby zachować jak najwięcej oryginalnego otoczenia, z którym wiążą się Twoje wspomnienia.


Potrzeba remontu może też pojawić się wraz z tym, że Ty lub któryś z domowników stał się niepełnosprawny. Być może będziesz musiał dostosować swój dom do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich. W takim przypadku także państwo pomoże Ci w sfinansowaniu remontu.


Nierealne oczekiwania


Jest to niewątpliwie podstawowy i absolutnie najczęstszy błąd. Ludzie często wyobrażają sobie rzeczy w zbyt prosty sposób, co następnie powoduje rozczarowanie, gdy rezultat nie jest taki, jakiego oczekiwali. To naturalne, że chcemy mieszkać w domu jak z reklamy, ale trzeba pamiętać, że zdjęcia w magazynach są tylko zainscenizowane, a w prawdziwym życiu trzeba myśleć również o praktyczności.


PORADA: Uważaj, aby impulsywnie nie ulegać trendom. To, co jest modne dzisiaj, może nie być za rok, a ty prawdopodobnie nie planujesz odświeżać swojego mieszkania zgodnie z każdym nowo pojawiającym się trendem.


Zgodnie z prawem


Przebudowa, jak każdy większy remont, nazywana jest budową, a więc podlega pod prawo budowlane. Zwróć uwagę na to, kiedy i jakich pozwoleń potrzebujesz. Bywają jednak budowy, które nie wymagają ani pozwolenia, ani zgłoszenia. By zdobyć szczegółowe informacje, jakich pozwoleń potrzebujesz by przeprowadzić remont, renowacje czy budowę, sprawdź na stornie: https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/34


remont pomieszczenia

Brak planu


Nie na wszystko mamy wpływ, ale dzięki rozsądnemu planowaniu możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo niepowodzeń do minimum. Dokładne planowanie może pomóc dostosować oczekiwania i zmniejszyć zaangażowanie czasowe. Zapytaj znajomych, jak długo trwał ich remont i ile mniej więcej kosztował.


Wybór firmy budowlanej


Nawet jeśli starasz się zaoszczędzić przy tym wyborze, to nie cena jest ważna, ale stosunek jakości do ceny. Nie ma sensu wybierać najtańszej firmy, która spartaczy robotę, a potem będzie musiała naprawiać to, co zepsuła. Nie każdy firma wykona wysokiej jakości ocieplenie domu czy naprawę dachu. Zwróć się do ekspertów, którzy nie zbagatelizują żadnego etapu remontu, a wszystko pójdzie jak należy. Pozwoli to uniknąć niedogodności związanych z reklamacją usterek, które pojawiły się podczas remontu.


montaż podłóg

Praca bez umowy


Szczególnie uważaj na firmy, które oferują pracę bez umowy za niższą cenę. Brak umowy = brak gwarancji. W przypadku wystąpienia problemu, nie będziesz miał wtedy w rękach nic, co gwarantowałoby, że usterki zostaną usunięte. Może się też okazać, że wpłacisz zaliczkę, ale nigdy więcej nie zobaczysz fachowców.


Nie płać za wszystko z góry


Spróbuj ustalić z firmą harmonogram płatności proporcjonalnie do postępu budowy. Może się okazać, że firma podejmie się prac lecz zrezygnuje w połowie. Wprawdzie umowa chroni Cię przed takimi sytuacjami, ale lepiej im zapobiegać niż potem mozolnie dochodzić sprawiedliwości.


Finanse


Nie zaniżajcie szacowanych kosztów. Jeśli okaże się, że nie masz wystarczająco dużo pieniędzy na remont, mądrzej jest odłożyć go na później, niż zadowolić się tańszą wersją tego, co naprawdę chciałeś. Chcąc uzyskać obiektywny obraz kosztów remontu, nie zapominaj o szczegółach - wyborze odpowiedniego lustra do łazienki czy włączników światła do przedpokoju.


PORADA: Nie odkładaj jednak niepotrzebnie remontu, bo ceny materiałów budowlanych stale rosną.


Tanie materiały


Nie możesz oczekiwać wysokiej jakości efektów, jeśli nie używasz wysokiej jakości materiałów wejściowych. Zapłać trochę więcej za materiał wysokiej jakości, który wytrzyma o wiele dłużej. Może to zwiększyć początkową inwestycję, ale to inwestycja na przyszłość. Lepiej dopłacić teraz, niż za dwa lata musieć znowu coś naprawiać. Bo w ostatecznym rozrachunku będzie cię to kosztować o wiele więcej. Warto wybierać produkty z certyfikatem CE. Oznaczenie to gwarantuje, że produkt spełnia wymagania określone przez UE. Może być również znakiem jakości.


Niedokładne pomiary


Trzymaj się tego powiedzenia: "mierz dwa razy, a tnij raz". Dwa centymetry mogą spowodować spore problemy. Jeśli nie uwzględnisz tynku w wymiarze szafki kuchennej, prawdopodobnie nie zamontujesz szafki. Ludzie są zawodni i każdy może popełnić błąd, ale wskaźnik błędów doświadczonych fachowców powinien być minimalny.


mierzenie mebli

Myślisz, że dasz radę sam?


Stwierdzenie, że najlepiej zrobisz to sam, może być dużym błędem. Nie dość, że większość z nas nie może równać się z osobami z wieloletnim doświadczeniem, to na dodatek w razie problemów nie będzie miał nawet kto Wam doradzić. Potrzeba będzie ogromnego wysiłku, aby przerobić i tak już spaprany remont. Jednakże jeśli narzędzia i warsztat to Twoi najlepsi przyjaciele, śmiało, tylko uważaj, żeby nie przecenić swoich umiejętności.


Bezpieczeństwo


Podczas remontu nie możesz zapomnieć o bezpieczeństwie swoim i Twoich wykonawców. Postaw na firmę, która spełnia wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa pracy.


Tak samo uważaj na siebie. Nawet jeśli jest to twój dom, załóż buty z zamkniętymi palcami, ponieważ podczas przebudowy na podłodze może leżeć wiele ostrych przedmiotów. Chroń też dłonie rękawicami roboczymi, a oczy okularami ochronnymi i co najważniejsze, zawsze miej pod ręką w pełni zaopatrzoną apteczkę.


Przy wyborze materiałów należy pamiętać o bezpieczeństwie i higienie pracy. Istnieje mnóstwo bezpiecznych dla zdrowia materiałów, dzięki którym klimat domu będzie sprzyjał zdrowiu. Niestety, istnieje również wiele toksycznych i niezdrowych materiałów, które mogą powodować wiele problemów zdrowotnych.


Przechowywanie materiałów


Uważaj, jak przechowujesz materiały. Zwłaszcza jeśli praca trwa długo lub kupiłeś je ze znacznym wyprzedzeniem. Upewnij się, że Twoje farby nie wyschły przed ich użyciem. Należy również bardzo uważać na drewno lub suchą mieszankę do fugowania. Jeśli pozwolisz im zmoknąć, pojawi się problem.


malowanie ścian

Upewnij się, że Twój dom przetrwa jak najdłużej


Nie zapominaj o konieczności bieżącego dbania o swój dom. Czy wiesz jak konserwować swoją elewację, aby wyglądała jak nowa? Jak zapobiegać pleśni, czyli jak często czyścić kominek lub kocioł? Jeśli zajmowanie się domem nie jest Twoją mocną stroną, możesz również zwrócić się do ekspertów, a na stronie internetowej możesz sprawdzić także koszt usługi malowania.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page