top of page

Czym jest gruntowanie i kiedy jest konieczne?

Jeśli planujesz pomalować dom lub mieszkanie, prawdopodobnie już słyszałeś o możliwości gruntowania ścian przed malowaniem. Jeśli wahasz się, czy położenie gruntu jest konieczne w Twojej sytuacji, lub nie wiesz, czym jest gruntowanie i jak się je stosuje, ten artykuł jest przeznaczony dla Ciebie. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.


Gruntowanie ścian to ważny krok w malowaniu, który może zwiększyć przyczepność farby, poprawić połysk, a nawet pomóc w zakryciu plam. Zasadniczo jest to wykończenie ściany, które jest nakładane przed malowaniem. Działa w celu przygotowania powierzchni i zapewnienia, że ​​farba lepiej przylega do powierzchni i jest trwalsza.


prace remontowe

Grunt działa jak podkład i tworzy podstawę dla nieskazitelnego malowania. Zawsze należy użyć podkładu, jeśli konieczne jest zakrycie plam lub zneutralizowanie obecnego koloru ścian. W większości przypadków malarze zalecają nałożenie jednej warstwy gruntu przed nałożeniem dwóch warstw wybranego koloru, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt.


Gruntowanie zapewnia lepszą przyczepność powłoki do podłoża. Bez warstwy gruntu powłoka może się łuszczyć lub odklejać od powierzchni. Innym ważnym powodem wykonania gruntowania jest zwiększenie odporności na wilgoć kolejnych warstw farby.


Gruntowanie najczęściej stosuje się na ścianach z płyt gipsowo-kartonowych, powierzchniach gipsowych i betonowych. Przed wykonaniem powłoki gruntującej należy sprawdzić, czy powierzchnia jest sucha i wolna od kurzu.


wałek do malowania

Najczęściej gruntowanie stosujemy do modyfikacji powierzchni po zeskrobaniu oryginalnych powłok lub po usunięciu tapety.


Jeśli chłonność podłoża nie jest we wszystkich miejscach taka sama, możemy zastosować gruntowanie w celu ujednolicenia powierzchni. Jeśli mamy twarde i niechłonne podłoże, możemy również zastosować powłokę gruntującą jako spoiwo między podłożem a późniejszą obróbką powierzchni.


malarz z wałkiem

Za minus położenia gruntu można uznać wyższą cenę usługi w porównaniu do samego malowania, oraz czasochłonność aplikacji. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami producenta, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie remontu. Jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnych usług specjalistów - zachęcamy Cie do odwiedzenia strony malarzadam.pl, tam możesz sprawdzić cenę malowania oraz gruntowania w prostym kalkulatorze online.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page