top of page

Dekoracyjne techniki malowania

Sztukateria, frotaż, stemplowanie (stippling) czy batik. Te słowa być może nic Ci nie mówią, ale po przeczytaniu dzisiejszego artykułu dowiesz się, co dokładnie znaczą. Dziś skupimy się na dekoracyjnych technikach malowania pomieszczeń. Jeśli mieszkasz na tzw. "swoim" lub po prostu wynajmujesz mieszkanie, którego właściciel jest otwarty co do aranżacji wnętrz, prawdopodobnie zastanawiasz się nad jego wystrojem trochę bardziej niż w jakimś przejściowym mieszkaniu. Jeżeli zastanawiasz się, jak ożywić wnętrze, tak by nie było nudne, lub chcesz mieć bardziej reprezentatywny salon czy nieco bardziej urozmaicony pokój dziecięcy to dobrze trafiłeś. W tym blogu przedstawimy kilka alternatywnych sposobów malowania ścian, być może niektóre z nich Cię zachwycą! Koniecznie sprawdź czy dzięki niskim cenom usług malowania, nie będzie lepiej skorzytsać z usług profesjonalnego malarza.


Stemplowanie


Zacznijmy od techniki, z którą można sobie poradzić samodzielnie w domu — stemplowania. Stemplowanie stosuje się, aby naśladować wygląd niektórych naturalnych materiałów (takich jak np. korek). Metoda ta doskonale sprawdza się w pokojach dziennych i sypialniach. Zalecamy jednak, aby nie malować w ten sposób całego pomieszczenia, lecz tylko jego wybraną część. Tylko tak można uzyskać pożądany efekt "wow".

Co więcej, nakładanie farby to nie nauką ścisła — nie musisz kupować dodatkowych narzędzi, które później będą zalegać w garażu, a także innych niepotrzebnych dodatków. Chociaż istnieją także specjalnie tępo zakończone pędzle, właściwy efekt można uzyskać za pomocą gąbki, kawałka starej szmaty lub pianki.


stemplowanie ścian

Potrzebne będą dwa kolory — jeden na jaśniejsze tło, a drugi do stemplowania. W przypadku tej metody warto sięgnąć po kolory neutralne lub pastelowe. Neonowa zieleń nie wchodzi w grę!

Sama technika wykonania jest dość prosta. Najpierw pomaluj wybraną ścianę jaśniejszym kolorem i pozwól podkładowi dobrze wyschnąć. Dużą zaletą stemplowania jest fakt, że nadaje się zarówno do gładkich, jak i strukturalnych podkładów. Następnie chwyć gąbkę lub ściereczkę zmocz ją i wyciśnij. Kolejno zamocz ją w farbie i zacznij nanosić ją na ścianę. Uwaga — nie naciskaj zbyt mocno na gąbkę, bo zatka to pory na ścianie. Powtarzaj tę czynność, aż do uzyskania zadowalającego efektu.


Frotaż


Na podobnej zasadzie funkcjonuję inna technika malarska, a konkretnie frotaż. Początek jest niemal identyczny, jak w przypadku stemplowania i obowiązują te same reguły. Będziemy więc potrzebować dwóch kolorów o różnych odcieniach, ponadto na ścianę nanosimy kolor, który pozostawimy do wyschnięcia. Drugą warstwę farby, która może być zarówno w kolorze ciemniejszym lub jaśniejszym (nie ma to znaczenia jak w przypadku stemplowania), malujemy pędzlem lub wałkiem. Następnie na mokrą ścianę kładziemy zmiętą gazetę, którą później usuwamy. Po jej zdjęciu zobaczymy, jak dolna i górna warstwa przeplatają się, tworząc ciekawy efekt na ścianie.


frotaż malowanie ścian

Frotaż można również wykonać przy pomocy folii spożywczej. Jednak w odróżnieniu od gazet, nie absorbuje ona koloru. Dlatego pozostawiamy folię "przyklejoną" do ściany, zanim farba zacznie schnąć, po czym odklejamy ją od powierzchni.

Podobnie jak w przypadku stemplowania, zalecamy stosowanie frotażu tylko na części powierzchni, aby ściany nie były dla nas nużące!


Batik


Batik również bazuje na wcześniej opisanych technikach. Na wyschnięty już podkład naniesiemy kolor w nieco inny sposób. W tym celu będziemy potrzebować kawałka tkaniny. Nie będziemy jej jednak malować, lecz wykorzystamy ją jako narzędzie do malowania. Możemy użyć dowolnej tkaniny — im bardziej strukturalna, tym ciekawsze kształty uzyskamy. Do tego celu może się przydać stara zasłona, sztruks, koronka lub jakikolwiek kawałek starej tkaniny, który leży w domu. Upewnij się jednak, że tkanina jest wykonana z naturalnego materiału.

Zawijamy tkaninę w wałek, nasączamy go farbą (nie zapomnij odcisnąć nadmiaru farby, aby nie spłynęła po ścianie), a następnie wałkujemy szmatką jak najbardziej jednolicie wzdłuż ściany od dołu do góry lub w dowolnym kierunku wzdłuż ściany. Upewnij się, że rozprowadzasz farbę równomiernie, aby nie było miejsc, w których będzie jej za dużo lub za mało. Na koniec dodamy radę od siebie, najłatwiej jest poprosić kogoś, aby razem pomógł Ci w procesie malowania ścian. Zaproś swoich bliskich lub przyjaciół na popołudnie z kolorami!


malowanie batikiem

Żyłkowanie


Innym sposobem na ożywienie choćby części ścian jest metoda żyłkowania (czasem nazywana skubaniem lub czesaniem). Niektórzy uważają, że uzyskany efekt przypomina tkaninę. Z techniką tą można poradzić sobie samemu. Cała sztuczka polega na tym, aby zacząć żłobić cienkie linie w jeszcze mokrej farbie za pomocą pędzli o twardym włosiu. Uważaj, aby wydrapać rowki za jednym zamachem. Linie przerywane nie wyglądają zbyt dobrze.


Wzory i szablony


Ostatnią techniką odpowiednią dla malarzy amatorów, jest zastosowanie szablonów i wzorów. Za pomocą taśmy malarskiej można utworzyć różne wzory geometryczne, zarówno proste, jak i bardziej złożone. Metoda ta jest bardzo przyjemna i zabawna, więc jeśli masz dzieci, możesz je zaangażować w malowanie. Z pomocą taśmy czy gotowych wzorów możecie stworzyć różne grafiki, które następnie można nanieść na ścianę w dowolnie wybranym miejscu. Za pomocą tej techniki możliwe jest udekorowanie np. pokoju dziecięcego, co sprzyja zabawowej atmosferze!

Bardziej wyrafinowanym sposobem na malowanie są specjalne szablony, które można kupić w sklepach z artykułami do majsterkowania. Takie szablony zazwyczaj mają kilka mocowań, które ułatwiają nanoszenie wzoru na ścianie. Jeśli masz więcej wprawy, możesz spróbować pobawić się większą liczbą kolorów. Do każdego koloru będziesz potrzebować oddzielnych wzorników, ale rezultat będzie znacznie ciekawszy.


wzory geometryczne na ścianach

Stiuk wenecki i marokański


Na koniec tego artykułu porozmawiajmy o sztukaterii, a konkretnie o imitacji stiuku. Ta technika jest naprawdę przeznaczona dla wykwalifikowanych profesjonalistów i tylko nieliczni amatorzy mają odwagę ją wykonać. Jeśli interesuje Cię sztukateria, radzimy pozostawić ją ekspertom. Ale czym właściwie jest sztukateria?

Sztukateria jest stosowana w pomieszczeniach, w których znajdują się ściany wykonane z różnych materiałów, ponieważ może optycznie ujednolicić ich wygląd. Nadaje się w zasadzie do każdego rodzaju podłoża — nie tylko cegły, ale także płyt betonowych, gipsu, a także płyt wiórowych. W rezultacie powstają gładkie, błyszczące wykończenia przypominające marmur.


Wyróżniamy dwa rodzaje sztukaterii, z których obie są bardzo luksusowymi technikami, odpowiednimi dla pomieszczeń o charakterze reprezentacyjnym lub o większej powierzchni. Stiuk wenecki, który był stosowany w średniowiecznej Wenecji, może być również stosowany w miejscach o podwyższonej wilgotności, na którą jest odporny dzięki swoim właściwościom. Inne cechy, które z pewnością przypadną Ci do gustu, to niewymagająca konserwacji i zmywalna powierzchnia. Wyglądem i właściwościami faktycznie przypomina marmur. Jedyna różnica pomiędzy stiukiem weneckim a marmurem polega na tym, że stiuk nie stosujemy fug.


stiuk na ścianie

Stiuk marokański jest bardzo podobny do weneckiego. Jest jednak nieco bardziej wyrafinowany i trwały. Można go zastosować w łazience lub pod prysznicem. W przeszłości był stosowany w uzdrowiskach. Ma cechy umożliwiające na takie zastosowanie ze względu na to, że na końcu procesu jest jeszcze wygładzany kamieniem, co nie ma miejsca w przypadku stiuku weneckiego.

0 komentarzy

Comments


bottom of page