top of page

Pomaluj pokój jak profesjonalista - 10 kroków

Chcesz pomalować swoje mieszkanie, a jednocześnie zdążyć przed urlopem? Nie zastanawiaj się i zacznij działać. Dopóki malujesz mało wymagające powierzchnie tj. mniej lub bardziej płaskie ściany, nie ma się czym martwić. Skorzystaj z naszych rad by po wszystkim cieszyć się odświeżoną przestrzenią, a przy okazji zaoszczędzić trochę pieniędzy.


meble


Jak pomalować pokój: krok po kroku


Dowiedz się, jak profesjonalnie pomalować dowolne pomieszczenie w swoim domu. Dzięki naszym wskazówkom przekonasz się, że nie jest to wcale takie skomplikowane, a nawet jeśli coś pójdzie nie tak, to i tak można to dość łatwo naprawić. Zanim jednak chwycisz za wałek i zaczniesz nakładać pierwszą warstwę farby, podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy, musisz opracować plan działania. Przygotowaliśmy dla Ciebie wskazówki i porady, jak osiągnąć najlepszy efekt.


1. Jaki ma być rezultat?

Zastanów się, jaki efekt końcowy chcesz uzyskać. Pamiętaj, że nie jesteś skazany na białe ściany lub cały pokój w jednym kolorze. Warto rozważyć pomalowanie wybranej ściany odważnym kolorem lub choćby uwydatnić listwy ozdobne, albo wykorzystać inne dostępne na rynku niekonecjonalne rozwiązania. Uwaga, zastanów się, czy nie byłoby fajnie ożywić pomieszczenie, wybierając niestandardowy kolor dla sufitu.


2. Wybierz swój ulubiony odcień

Na rynku dostępna jest ogromna liczba odcieni kolorów. Zacznij od poznania ogólnej charakterystyki kolorów. Chcesz uzyskać ciepły czy chłodny odcień? Neutralną czy jasną barwę? Jeśli masz już meble, zastanów się, czy wybrany przez Ciebie kolor będzie pasował do istniejącego już wystroju. Kiedy dowiesz się, czego szukasz, wybierz kilka najlepszych odcieni i zaopatrz się w próbki. Wiele marek oferuje próbki farby w formie materiałów samoprzylepnych, które można umieścić na ścianie, aby sprawdzić jak prezentują się w rzeczywistości. Jak wiadomo, na ścianie kolory mogą wyglądać zupełnie inaczej, zwłaszcza jeśli przyjrzymy się barwie w różnych porach dnia.


3. Potrzebne narzędzia

Każda powierzchnia jest inna i dlatego wymaga innego rodzaju narzędzi do malowania. Należy ocenić obecny stan ścian, liczbę wcześniejszych warstw, ilość zabrudzeń itp. Z pewnością jednak nie obejdzie się bez pędzla w różnych rozmiarach, wałka, kija do przedłużania wałka, pojemnika na farbę, papieru ściernego, taśmy malarskiej, noża i ściereczek.


4. Ilość farby

Nie masz pojęcia, ile farby będzie potrzebne do pomalowania pokoju? Nie martw się, to proste. Wystarczy prosty wzór, który znamy ze szkoły podstawowej. Wystarczy pomnożyć wysokość i długość każdej ze ścian, dodać poszczególne wartości do siebie (nie zapomnij o powierzchni sufitu). W zależności od potrzeb pomnóż uzyskaną wartość przez dwa lub więcej, ponieważ potrzebne będą co najmniej dwie warstwy farby.


5. Przygotowanie powierzchni

Planujesz rozjaśnić ciemnoszarą ścianę? Przy przechodzeniu z ciemnego do jasnego koloru prawdopodobnie będziesz potrzebować więcej ilości farby. Zalecamy także, aby przed pomalowaniem ścian na intensywny kolor zacząć od ich zagruntowania podkładem, aby zmniejszyć liczbę koniecznych warstw do nałożenia. Co do warstwy wykończeniowej, być może słyszeliście, że im bardziej błyszczące, tym lepiej ściana musi być przygotowana.


6. Zabezpiecz meble

By nie uszkodzić swojej ulubionej sofy lub cennych antyków, opróżnij pokój i wynieś lub przynajmniej przykryj starannie wszystkie meble. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, aby przenieść wszystkie meble, przesuń je na środek pokoju. Zabezpiecz poszczególne meble folią plastikową i zrób to samo z podłogą, a także szafkami, blatami kuchennymi.


7. Taśma pozwoli oszczędzić czas

Wykorzystaj taśmę malarską i przyklej ją starannie do listew wykończeniowych, drzwi i ram okiennych. Bardzo ważne jest odpowiednie uszczelnienie, tak aby farba nie przedostawała się pod taśmę. Taśmę po wyschnięciu farby wystarczy zerwać, a futryny i cała reszta będą czyste. Dzięki zachowaniu dbałości przy obklejaniu, można zaoszczędzić mnóstwo czasu potrzebnego na żmudne czyszczenie szuflad, listew itp.


8. Wymieszaj odpowiednio dobrane odcienie

Do wymieszania farby użyj drewnianego patyka lub listewki, czynność powtarzaj także podczas samego malowania. Jeśli farba nie jest dobrze wymieszana, może się odkształcać i powodować powstawanie plam czy pęcherzy. W przypadku w którym potrzebujesz dużej ilości farby, ważne jest to abyś wymieszał ją w dużym wiadrze, tak aby całość farby była dokładnie w tym samym odcieniu.


9. Strategia

Farba wymieszana, wałek gotowy, ale zanim zaczniesz, nie zapomnij by zacząć od góry pomieszczenia idąc w dół, wliczając w to sufity. Czy planujesz jedną wyróżniającą się ścianę? Najpierw pomaluj sąsiednie jasne ściany i nie przejmuj się, jeśli farba zostanie przeciągnięta na ścianę, która później zostanie pomalowana na bardziej wyrazisty kolor. Mocniejszy kolor przykryje jaśniejszy. Po wyschnięciu jasnej ściany zaklej krawędzie taśmą, aby ciemna farba nie przedostała się na drugą stronę. Jeśli pokrywasz ciemne ściany jaśniejszym odcieniem, zaplanuj nałożenie trzech warstw: podkład i dwie warstwy nowej farby, aby nic nie prześwitywało.


10. Wentylacja

Upewnij się, że farba dobrze wyschła. W jaki sposób? Zadbaj o to, aby pomieszczenie było dobrze wietrzone. Można to zrobić, otwierając okna i używając wentylatorów. Spróbuj rozpocząć malowanie w ciepłej i suchej porze roku. W takich warunkach farba schnie najszybciej.


meble w salonie

Podsumowanie

Wierzymy, że malowanie nie będzie teraz dla Was żadnym problemem! Mamy dla Was kilka ostatnich rad i wskazówek, o których także należy pamiętać.


Pędzel do małych powierzchni

Za pomocą pędzla pomaluj obszary wzdłuż listew i narożników. Większe powierzchnie można pokryć wałkiem. Nakładając farbę wałkiem, należy wykonywać długie pociągnięcia, aby uzyskać odpowiednie krycie (i uniknąć powstawania śladów wałka). Gdy ściana jest sucha w dotyku, jest gotowa do nałożenia drugiej warstwy.


Bądź ostrożny podczas malowania listew

Jeśli malujesz listwę dowolną farbą, usuń taśmę malarską z listwy i przyklej ją do ściany, tak aby nie zabrudzić nowej powierzchni farbą. Przed przyklejeniem taśmy do ścian należy jednak poczekać, aż ściany będą suche.


Sprzątanie końcowe

Czy ściany są pokryte już dwoma warstwami nowej farby i zdążyły wyschnąć? Jeszcze nie czas na odpoczynek. Usuń taśmę malarską, zdejmij plastikową folię i upewnij się, że rozlana farba lub odpryski są suche, zanim je przeniesiesz. W przypadku farb lateksowych i wodorozcieńczalnych pędzle należy wyczyścić wodą z mydłem. Farby olejne wymagają użycia rozpuszczalnika. Jeśli chcesz ponownie użyć wałków, warto je dokładnie wyczyścić.


pomalowane ściany

Teraz to już naprawdę wszystko. Jeśli wykonałeś wszystkie poprzednie kroki, możesz odetchnąć z ulgą. Czy nasz artykuł pomógł Ci w malowaniu? Mam nadzieję, że tak i wszystko poszło dobrze, a teraz pozostało Ci cieszyć się z nowego wnętrza. A jeśli zdecydujesz się skorzystać z pomocy fachowca, użyj także kalkulatora online by sprawdzić cenę usługi malowania.0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page