top of page

Jak prawidłowo oświetlić wnętrza w Twoim domu?

Często, myśląc o nowym wnętrzu, zastanawiamy się nad wyborem podłóg oraz tego, jakie meble będą najbardziej odpowiednie. Jednak warto z równie dużym zaangażowaniem podejść do kwestii oświetlenia wnętrza. Wybór lamp, czy koloru światła wpływa na wizualny odbiór przestrzeni, ale także stanowi integralną część wystroju i atmosfery. Chcemy przedstawić Ci wskazówki i sztuczki dotyczące oświetlenia, które z pewnością dodadzą Twoim wnętrzom głębi.


oświetlenie salonu

Źródło: moduro.eu


Światło ma zasadnicze znaczenie dla dekoracji każdej przestrzeni. Nie ma znaczenia, czy projekt oświetlenia wykona dla nas projektant wnętrz czy sami będziemy się tym zajmować. Istnieją pewne aspekty, które należy wziąć pod uwagę i o które powinniśmy zadbać.


Najważniejsze - naturalne światło


Bez względu na to, jak dużą wagę przywiązuje się do oświetlenia i lamp dekoracyjnych w domu, wiodącą rolę zawsze musi odgrywać naturalne światło. Przy wybieraniu oświetlenia bierz pod uwagę położenie okien w celu orientacji przestrzeni. Kluczowe jest dostarczenie jak największej ilości naturalnego światła zwłaszcza w takich przestrzeniach jak salon czy jadalnia.

Konieczne jest wybieranie punktów, w które trafią lampy, kinkiety i inne sztuczne elementy oświetlenia, które będą odpowiedzialne za nadanie innego rodzaju światła do domu, gdy nie będzie możliwe uzyskanie światła słonecznego.


obrazy w jasnym pokoju dziennym

Źródło: moduro.eu


Cel: sufit


Umieszczenie głównego źródła sztucznego światła na suficie jest najlepszą opcją, w taki sposób aby światło było równomiernie rozprowadzane w całym pomieszczeniu. Ponadto lampy zawsze będą bardziej eleganckie niż spoty LED , bez względu na to, jak nowoczesne mogą się wydawać.

Ważne jest, aby unikać cieni i obszarów ciemności, ponieważ jest to nie tylko nieatrakcyjne, ale sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się znacznie mniejsze, a nawet lekko zaniedbane. W pomieszczeniach o dużej przestrzeni, takich jak otwarte salony z jadalnią, należy umieścić więcej niż jedną lampę sufitową.


lampy i oświetlenie wnętrza

Piękno, ale także komfort!


Przed wyborem umieszczenia punktów świetlnych, zastanów się nad czynnościami, które najbardziej lubisz i do których będziesz potrzebować bardzo konkretnych źródeł światła. Może to być kącik do szycia i pracy, miejsce do czytania, a może miejsce, w którym lubisz grać w gry planszowe.

Ważne jest to by stworzyć dla wszystkich tych czynności idealne przestrzenie, dostosowując do nich rodzaj i intensywność światła. Nawet w tym samym pomieszczeniu możesz zastosować różne opcje oświetlenia, takie jak lampy sufitowe do ogólnego użytku i inne, bardziej pośrednie, do innych czynności, takich jak oglądanie telewizji lub przebywanie w sypialni.


komfortowa sofa w salonie

Źródło: moduro.eu


Potrzebne wsparcie? Dodatkowe źródła światła


Lampy podłogowe umieszczamy zwykle, gdy zależy nam na uzyskaniu dodatkowego punktu świetlnego, lub aby podkreślić element dekoracji czy wygenerować bardziej stonowane natężenie światła. Dobierając pomocniczą lampę podłogową, warto wybrać model, który umożliwia regulację wysokości. W ten sposób możemy nadać lampie idealnego rozmiaru, który pozwoli na wymienne użycie jej z głównym oświetleniem sufitowym.


obrazy i lampy w pokoju

Źródło: moduro.eu

Światło to nie tylko lampy!


Wszelkiego rodzaju oświetlenie gra dużą rolę w odbiorze pomieszczeń, w których przebywamy. Aby obraz był całkowity i spójny, warto zwrócić także uwagę na tło dla lamp i dodatków, czyli kolor ścian. To, czy pomalujesz swoją sypialnię na ciemno, czy na jasno, zależy od rodzaju oświetlenia i wielkości pokoju. Jeśli masz dużo naturalnego światła lub duże pomieszczenie, jasna barwa jest świetną opcją. Jeśli twoje naturalne światło jest ograniczone lub twój pokój jest mały, ciemny kolor sprawdzi się lepiej. Pomimo powszechnej opinii, że ciemne kolory sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze, w rzeczywistości zależy to bardziej od rodzaju światła, jakie masz oraz od tego jaki klimat planujesz stworzyć w danym pomieszczeniu. W takiej sytuacji warto poradzić się fachowca, możesz skorzystać z usług malarskich profesjonalisty by odświeżyć swoje wnętrze, tak by stało się ono jeszcze bardziej przytulne. Poznaj cenę malowania mieszkania od ręki!


Mamy nadzieję, że dzięki wszystkim radom z naszego artykułu już wiesz jak prawidłowo oświetlić swój dom, tak aby uzyskać przytulny i zachwycający efekt, a wszystkie dodatki i meble wyeksponować jeszcze bardziej.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page