top of page

Jak stworzyć przytulną przestrzeń w Twoim salonie?

Jednym z aspektów dobrze urządzonej przestrzeni jest jej funkcjonalność, ale oprócz tego pomieszczenie musi mieć swój klimat by spędzanie tam czasu, kojarzyło się nam z czymś przyjemnym i relaksującym. Stworzenie przytulnej przestrzeni wcale nie jest trudne, wystarczy że wprowadzisz kilka drobnych zmian.


nowoczesny salon


Pierwszy krok - oświetlenie


W salonie nie może zabraknąć centralnego źródła światła, warto jednak uzupełnić oświetlenie pokoju lampkami wolnostojącymi i innymi ozdobami świetlnymi takimi jak np. "cotton balls". W salonie zdecydowanie nie powinno zabraknąć lampy stołowej, podłogowej, ale miłym uzupełnieniem mogą być także świece. To właśnie te niewielkie źródła światła potrafią wyczarować przytulną, domową atmosferę i zamienić Twój salon w oazę relaksu.


Wybierając kolor oświetlenia do salonu, warto zastosować ciepłe odcienie światła. Zimne kolory podświadomie wpływają na Twój mózg tak by był on gotowy do pracy. Jak oświetlić salon, by służył jako miejsce do wypoczynku, ale można było w nim też umieścić kącik do pracy? Uzupełnij centralny żyrandol np. lampą podłogową, którą postawisz obok sofy lub krzesła do czytania. Umieść małe designerskie lampy na parapecie, stoliku kawowym lub półkach. Całą koncepcję oświetleniową można uzupełnić także o punktowe oświetlenie, które np. będzie częścią umeblowania w salonie.

Elektronika domowa jest również źródłem oświetlenia. Komputery, telefony komórkowe i telewizory rzucają na nas światło niebieskie, utrudniając nam tym samym zasypianie.


Telewizor jako część wyposażenia, a nie punkt centralny pomieszczenia


W niektórych domach centrum salonu stanowi telewizor, który zamieszczony jest na środku pomieszczenia. Telewizor w salonie sprawia, że ​​rozmowa w domu może stopniowo zanikać, co negatywnie wpłynie na rodzinną atmosferę. Warto umocować telewizor na ścianie, a np. kominek lub strefę relaksu z fotelami i stołem wybrać jako centralny punkt salonu. Dzięki temu po pewnym czasie może się okazać, że czas spędzony w salonie jest o wiele bardziej wartościowy.


salon

Jakie kolory najlepiej pasują do salonu?


Przytulny salon powinien być pomalowany na ciepłe kolory, są to: odcienie żółtego, pomarańczowego, beżowego, jasnobrązowego, ale także różowego lub jasnoczerwonego. Uważaj jednak na czerwień, na dużych powierzchniach może być zbyt przytłaczająca . Do pomalowania salonu można również użyć zimnych kolorów, jeśli połączymy je odpowiednio z ciepłymi barwami. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje mieszkanie zostanie pomalowanie dokładnie, a jednocześnie w dobrej cenie - warto skorzystać z usług fachowych malarzy.


Wybierając kolor do swojego salonu zawsze pamiętaj, że mniej znaczy więcej. Połącz odpowiednio odcienie kolorystyczne z białymi powierzchniami, aby stworzyć ciekawą, pełną kontrastów przestrzeń. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak pomalować salon ponieważ każdy preferuje inne odcienie kolorów i czasami nawet w rodzinie trudno o porozumienie. Dla lepszego pomysłu możesz skorzystać z programów do wizualizacji online, które pozwalają na wirtualną zmianę kolorystyki ścian na podstawie zdjęcia Twojego mieszkania.


Akcesoria


Nowoczesny wystrój salonu często składa się z pomalowanych na biało ścian uzupełnionych szarą sofą. Ten raczej nordycki styl należy do minimalistycznego sposobu wykończania wnętrz, lecz nie jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich. Stworzenie przytulnego salonu wymaga uzupełnienia przestrzeni dekoracjami i dodatkami.


Dodatek w kontrastowym kolorze podkreśli charakter przestrzeni. Możesz wybrać np. fotel w intensywnym kolorze, do którego możesz dołożyć lampy lub tekstylia domowe w stonowanych barwach. Zaletą dekoracji w salonie jest to, że w każdej chwili można je zmienić i tym samym zmienić charakter całej przestrzeni.


kanapa i stół

By stworzyć przytulną przestrzeń używaj okrągłych kształtów, które na pierwszy rzut oka wywołują przyjemniejsze wrażenia niż kanciaste dodatki. Możesz zacząć od stolika kawowego i kontynuować na przykład zmieniając dywaniki, obrazy na ścianie lub żyrandol. Jeśli w Twoim salonie przeważają okrągłe kształty sprzętów i akcesoriów, na pewno poczujesz się w nim bardziej komfortowo.


Rośliny to zawsze dobry pomysł


Rośliny stały się niezastąpionym dodatkiem w wielu domach. Dzięki fotosyntezie oczyszczają powietrze, a także swoim wyglądem poprawiają nasze samopoczucie. Z łatwością stają się przyjemnym dodatkiem, który sprawia, że ​​nasz staje się przytulny. Jeśli potrzebujesz optycznie obniżyć wysoki sufit, zawieś pod nim kwiaty. Zielony dodatek wnętrza może łatwo stać się ciekawym i dominującym elementem całej przestrzeni.


przytulny salon


Miękkie dodatki


Aby stworzyć przytulną przestrzeń dodaj przyjemnie miękkie poduszki, narzuty i koce. Pokochasz je otulając i ciesząc się ich miękkością i ciepłem nie tylko zimą. To uczucie ciepła i miękkości sprawi, że w domu poczujesz się przyjemnie i przytulnie. Ponadto tekstylia domowe to jeden z najtańszych dodatków do domu, a jeśli odpowiednio dobierzemy ich kolor i wzór, może stać się również przyjemnie kolorowym elementem.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page