Jak wybrać odpowiedni rodzaj podłogi do poszczególnych części mieszkania lub domu?
Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy dokonujesz remontu, podłoga jest jednym z bardziej widocznych elementów wnętrza, zaraz po ścianach stanowi integralną część domu. Podłoga ma istotny wpływ nie tylko na estetykę domu, ogólną atmosferę, ale także na bezpieczeństwo. Poszczególne podłogi różnią się między sobą i wybór odpowiedniego rodzaju dla każdego pomieszczenia może być kłopotliwy. A jeśli chcesz by nowe podłogi stanowiły wspólną całość że świeżo pomalowanymi ścianami, warto skorzystać z usług profesjonalnego malarza. Cenę usługi możesz sprawdzić dzięki kalkulatorowi online.
O czym pamiętać przed zakupem podłogi?

Podłoga zgodna z funkcją pomieszczenia
Tak samo, jak przed umeblowaniem pomieszczenia zastanawiasz się nad jego funkcją, tak też musisz określić, jakim działaniom będzie podlegała podłoga w danym pomieszczeniu.
Na przykład, jeśli spędzasz dużo czasu, gotując w kuchni, podłoga może szybko stać się brudna. Prawdopodobnie będziesz chciał wybrać podłogę, która jest łatwa do czyszczenia i odporna na poślizgnięcia się.
Podłoga w pokoju dziecka będzie zapewne bardzo często narażona na masę uszkodzeń, dlatego jej powierzchnia powinna być z jednej strony odporna na zarysowania od różnych zabawek czy samochodzików elektrycznych, ale jednocześnie wygodna dla dziecięcych stóp, nieszkodliwa dla zdrowia i oczywiście ciepła, aby dziecko nie zmarzło.
Jeśli w pomieszczeniu będą przebywać seniorzy, należy rozważyć również podłogi antypoślizgowe. Unikaj również twardych materiałów, takich jak kamień i ceramika, które potęgują skutki każdego upadku.
Przemyśl kwestie związane z konserwacją
Niektóre rodzaje podłóg, takie jak płytki, są łatwe do czyszczenia, natomiast podłogi drewniane będą wymagały cyklinowania i większych nakładów pracy. Jeśli nie chcesz martwić się o konserwację, rozważ wykładziny PCV, które wymagają mniej zabiegów pielęgnacyjnych.
Trwałość podłogi
Jeśli często decydujesz się na zmianę wyglądu pomieszczeń, wybór podłogi będzie inny niż u kogoś, kto chce zachować ten sam wygląd pomieszczenia na dłużej. Stawiając na częste remonty i odświeżenie wnętrz postaw na podłogi, które łatwiej zdemontować.
Ustal swój budżet
Niektóre podłogi, a także ich montaż mogą być kosztowne. Oprócz samego montażu należy wziąć pod uwagę również koszty utrzymania podłogi. Również w tym przypadku podłogi drewniane będą wymagały większej konserwacji w porównaniu do płytek ceramicznych. Choć dywany mogą być tańsze, to ich czyszczenie wymaga więcej wysiłku. Z tego względu ważne jest, by zastanowić się, ile jesteś w stanie wydać na podłogę, zarówno jej montaż, jak i utrzymanie.
Śledź trendy
Ostatnią, ale nie mniej ważną sprawą jest śledzenie tego, co jest aktualnie w sprzedaży oraz tego, co jest w modzie. Rynek produktów i ciągły rozwój nowych technologii jest coraz szybszy i podłogi, które 10 lat temu nie nadawały się do łazienki, teraz nie będą spełniać dzisiejszych wymagań.
Jako przykład obecnego trendu, który rozważa wiele osób, można podać przyjazność produktu środowisku. Jeśli również zaliczasz się do tej grupy, szukaj podłóg pochodzenia naturalnego i nadających się do recyklingu, takich jak podłogi korkowe bambusowe.
Nie bój się spróbować czegoś innego-to świetny sposób na zabawę z designem i przeniesienie swojej przestrzeni domowej na kolejny poziom.
Spróbuj na przykład poeksperymentować w pokoju dziecięcym. Wybierz ciekawy wystrój, który będzie pasował do kolorowych ścian i dziecięcych mebli.
Wybór podłogi do poszczególnych pomieszczeń

Podłoga w przedpokoju / korytarzu
Przedpokój to pomieszczenie w domu, w którym panuje największy ruch, a podłoga jest często narażona na zabrudzenia i zużycie. Zalecamy również unikania bardzo jasnych monochromatycznych powierzchni (brud jest bardziej widoczny) na rzecz ciemniejszych kolorów.
Płytki ceramiczne i twarde drewno to elegancki, ponadczasowy i tradycyjny wybór dla przestrzeni, która tworzy niezapomniane pierwsze wrażenie. Podłogi takie dają wrażenie wysokiej jakości i dbają o wygląd i estetykę wnętrza.
Podłoga w kuchni
Kuchnia jest uważana za serce domu. Jest to miejsce przygotowywania posiłków, spotkań towarzyskich i rozrywki.
Podłogi kuchenne są stale narażone na różne zagrożenia. Czy to ostre, spadające noże, rozlane płyny czy potłuczone talerze. Zatem podłoga, która jest trwała, solidna i poradzi sobie z każdym drobnym wypadkiem to absolutna konieczność.
Ze względów higienicznych podłoga w kuchni powinna być odporna na intensywne czyszczenie. Ponadto powinna być wodoodporna, antypoślizgowa i pod względem stylistycznym pasująca do reszty mieszkania.
Niezależnie od tego, czy wybierzesz podłogę laminowaną, czy winylową, Twoja podłoga w kuchni powinna Ci służyć przez przynajmniej kilka lat.
Jeśli masz otwartą kuchnię połączoną z salonem, dobrym pomysłem jest zastosowanie tej samej powierzchni podłogowej w obu pomieszczeniach. Nie tylko stworzy to kojące wrażenie, ale także wizualnie powiększy Twoją przestrzeń.
Podłoga w salonie

Salon, podobnie jak kuchnia, jest kolejnym ważnym pomieszczeniem w domu. Jest to miejsce do wypoczynku, czytania, siedzenia, spotkań z przyjaciółmi, ale może też służyć dzieciom do zabawy. Pokrycie podłogi w Twoim salonie powinno być zatem wielofunkcyjne, tak aby mogło obsłużyć wszystkie aspekty Twojego życia rodzinnego, tworząc jednocześnie ogólne harmonijne wrażenie wraz z meblami.
Wykończenie podłogi powinno:
dobrze wyglądać i pasować do mebli,
być dobrej jakości i odporne na zarysowania i zużycie,
być komfortowe oraz ciepłe dla stóp,
być łatwe w pielęgnacji,
być odporne na poślizg,
absorbować hałas.
Od eleganckich wzorów, przez ciepłe kolory, po niezliczoną ilość wykończeń i faktur - naprawdę masz morze opcji do wyboru.
Przy odpowiedniej pielęgnacji podłogi laminowane, winylowe i drewniane mogą służyć przez wiele lat.
Podłoga w sypialni
Ponieważ spędzasz około jednej trzeciej dnia w swojej sypialni, oprócz wygodnego łóżka i miękkich poduszek, zasługujesz też na idealną podłogę, która spełni wszystkie Twoje potrzeby, jednocześnie odzwierciedlając Twój osobisty styl.
Podłoga w sypialni powinna być:
przyjemna, ciepła i wygodna dla stóp,
odporna na plamy, kurz i brud,
mieć niskie koszty utrzymania,
nieszkodliwa dla zdrowia, odpowiednia dla alergików.
Zdecydowanym faworytem wśród podłóg w sypialni są parkiety, które wyglądają naturalnie, są przyjemne, przytulne i świetne do chodzenia boso. Wysokiej jakości panele laminowane nadają się również jako praktyczna alternatywa dla parkietu z ogromnym wyborem różnych dekoracji. Podłogi korkowe zapewniają maksymalny komfort, ciepło pod stopami, przytulność. Dla jeszcze większego poczucia komfortu można też zastosować małe dywaniki.
Podłoga do pokoju dziecięcego

Wybór idealnej podłogi do pokoju dziecięcego nie jest tak łatwy, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Na pewno chcesz wybrać dla swojego dziecka podłogę, która będzie komfortowa, ale też łatwa w utrzymaniu. Ważne jest, aby wybrać materiał, który spełni wszystkie Twoje wymagania.
Zabawa, wygłupy, bieganie i podskakiwanie - podłoga w pokoju dziecka po prostu musi to wszystko wytrzymać. O ile dzieci doceniają "fajny" wygląd, o tyle dla rodziców ważniejsze są względy praktyczne. Jakie pokrycia podłogowe najlepiej radzą sobie z wyzwaniami w pokojach dziecięcych i młodzieżowych?
Podłoga w pokoju dziecięcym powinna:
wyglądać nowocześnie i być jak najbardziej komfortowa,
być łatwa w utrzymaniu,
być przede wszystkim wygodna i przyjemna w dotyku,
być antypoślizgowa,
być odporna na gwałtowne ruchy dzieci, ciężkie meble i akcesoria,
być nieszkodliwa dla zdrowia, odpowiednia dla alergików.
Podłoga korkowa to świetny wybór do pokoju dziecięcego. Jest to materiał naturalny, przyjazny dla zdrowia, zapewniający ciepło pod stopami, elastyczny, a przy tym dość trwały.
Również drewniany parkiet doskonale nadaje się do pokoju dziecięcego. Szczególnie ten, który jest dobrze naoliwiony i polakierowany. Ponieważ jest to kolejne naturalne pokrycie podłogowe bez zanieczyszczeń, ma pozytywny wpływ na ogólny klimat w pomieszczeniach. Jednak parkiet raz na jakiś czas będzie wymagał cyklinowania, aby znów wyglądał jak nowy. Parkiety można zabezpieczyć wykładziną lub ochronną matą podłogową. W każdym przypadku należy upewnić się, że wybieramy nietoksyczną wykładzinę do pokoju dziecka.
Płytki czy kamień naturalny, choć praktyczne i niemal niezniszczalne, są stosunkowo twarde i zimne.
Podłoga do gabinetu
Podłoga w biurze lub gabinecie powinna być:
odporna na zarysowania, dzięki czemu nogi krzesła z kółkami nie powodują zarysowań,
twarda i stabilna, dzięki czemu ciężkie meble nie pozostawią żadnych wgnieceń,
łatwa do utrzymania.
Odpowiednie materiały to laminat, płytki lub linoleum. Jeśli zdecydujesz się na korek lub drewno, pamiętaj, że te podłogi muszą być wstępnie zaimpregnowane i pokryte szczególnie trwałą warstwą wierzchnią.
Twoja podłoga w biurze domowym powinna być praktyczna, wygodna, ładna i powinna dobrze komponować się z Twoimi meblami biurowymi. Jeśli spędzasz dużo czasu, rozmawiając przez telefon, wybierz taki rodzaj materiału, który ma dobre właściwości wygłuszające. Miłym dodatkiem są dywany, które również mogą pochłaniać hałas.
Podłoga w łazience

Łazienka to miejsce, w którym chcesz się zrelaksować i odprężyć, a dzieci mogą pochlapać się i popluskać w wannie. To miejsce, w którym komfort prawdopodobnie będzie dla Ciebie najważniejszy.
Co sprawia, że podłoga w łazience jest dobra?
Pokrycie powinno być wodoodporne.
Powinna być antypoślizgowa, aby uniknąć wypadków.
Podłoga powinna również poradzić sobie z częstym i regularnym czyszczeniem.
W żadnym innym pomieszczeniu w domu podłoga nie ma do czynienia z wodą tak często, jak w łazience. Nie bez powodu więc materiały użyte w łazience muszą być odporne na wilgoć. Podłoga winylowa pozwala na kąpiel bez obawy o uszkodzenie podłogi.
Płytki to klasyka i idealny wybór do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Jednak ich wymiana może być żmudna i kosztowna.
Maksymalny komfort zapewnia podłoga, która jednocześnie promieniuje ciepłem i dobrym nastrojem. Drewniane podłogi wywołują przyjemną atmosferę, są naturalne, piękne i przyjemne dla oka, ale nie są najlepszą podłogą w łazience. Podłogi korkowe też nie są idealne, nie są odporne na wilgoć i mogą pęcznieć.
Podłogi dla właścicieli zwierząt domowych
Jeśli masz zwierzęta, łatwa w utrzymaniu powierzchnia jest koniecznością. Niektóre rasy psów gubią dużo sierści, inne mają ostre pazury, którymi mogą szybko porysować podłogę. Dlatego wybierając podłogę, pomyśl o praktyczności i wytrzymałości powierzchni, która będzie wystarczająco trwała.
Odporność na zarysowania to jedno, ale ważne jest również, aby podłoga była łatwa do czyszczenia i odkurzania. Do usuwania włosów i sierści używaj dobrej jakości odkurzacza i specjalnych szczotek.
Jaka podłoga jest najlepsza dla zwierząt domowych?
Dywany są miękkie i ciepłe, ale są bardziej wymagające w utrzymaniu.
Parkiet i podłoga korkowa są naturalne i przyjemne w dotyku, ale mają małą odporność na zarysowania i mogą pęcznieć pod wpływem wilgoci.
Linoleum jest mocne i wytrzymałe, ale nie oferuje szerokiego wyboru wzorów.
PVC i podłogi winylowe, są łatwe w utrzymaniu, ale są wykonane z plastiku i mogą zawierać niezdrowe substancje.
Posadzka jest odporna na zarysowania i wytrzymała, z drugiej strony twarda i zimna.
Nasza rada
Właścicielom zwierząt domowych doradzamy wybór dobrze uszczelnionego laminatu lub wysokiej jakości podłogi winylowej lub PVC. Można wybrać preferowaną fakturę powierzchni, która jest antypoślizgowa, natomiast poszczególne deski można łatwo wymienić w przypadku dużego zużycia.
Jak widać, wybór odpowiedniej podłogi do różnych pomieszczeń w domu będzie zależał od różnych czynników, takich jak budżet, trwałość, konserwacja oraz ogólny wygląd i odczucia. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią Ci wybór i że znajdziesz podłogę, która spełni wszystkie Twoje wymagania i wpasuję się w Twój styl. A jeśli zdecydujesz się na większy remont zachęcamy do użycia strony z najlepszymi malarzami, a koszt usługi sprawdzisz za pomocą kilku kliknięć.