top of page

Kolory feng shui we wnętrzu

Feng shui to praktyka planowania, która ma swoje korzenie w Chinach. Skupia się na prawidłowym przepływie energii w przestrzeni, tworząc przyjemną atmosferę odpowiednią do relaksu, odpoczynku i pracy. Starożytni Chińczycy wierzyli, że wszystko w naszym życiu, a dokładniej wszechświat, świat i ludzie, są ze sobą połączeni energią zwaną "chi". Kiedy więc dobierzesz odpowiednie elementy i umieścisz je we właściwych miejscach, zyskasz nie tylko stylowe wnętrze, ale także harmonijne i szczęśliwe życie. Styl życia feng shui jest odpowiedni dla każdego, kto pragnie zmienić swój dom, a także całe swoje życie.


Feng shui składa się z pięciu podstawowych elementów, z których każdy symbolizuje coś innego:


Ziemia - kolory takie jak brązowy, pomarańczowy, ziemisty i żółty są charakterystyczne dla Ziemi. Jest to element dbania o siebie.


Metal - metal charakteryzuje się takimi kolorami jak biały, szary i metaliczny. Jest to pierwiastek precyzji, piękna i radości.


Woda - kolory takie jak czarny i granatowy są charakterystyczne dla wody. Jest to element głębokiego poznania i połączenia ze światem.


Ogień - kolory takie jak czerwony i pomarańczowy są charakterystyczne dla ognia. To pierwiastek pasji i inspiracji.


Drewno - kolory takie jak zielony, niebiesko-zielony i niebieski są charakterystyczne dla drewna. Jest elementem wzrostu, witalności i uzdrawiania.


figurki feng shui

Feng shui: Jak wybrać odpowiednie kolory do wnętrza?


Opierając się na tej wiedzy, wiesz, jakie kolory możesz wykorzystać w swoim wnętrzu urządzonym zgodnie z zasadami feng shui. Trzeba jednak dowiedzieć się, jak je odpowiednio połączyć, aby stworzyć jak najlepszy efekt. Ogólnie rzecz biorąc, według feng shui, nie należy wybierać do wnętrza zbyt ciemnych kolorów. Jeśli jednak są one jednymi z Twoich ulubionych, nie pozwól, aby to Cię ograniczało. Celem tej filozofii jest stworzenie harmonijnego domu, a jeśli najlepiej czujesz się w otoczeniu ciemniejszych odcieni, to doskonale. Każdy z kolorów symbolizuje coś innego i pasuje do różnych części domu lub mieszkania:


Zieleń - to kolor świadomości i symbol roślin, dlatego kojarzy nam się z życiem i naturą. Może stworzyć spokojną przestrzeń do odpoczynku i relaksu, ale nie należy go umieszczać w zamkniętych pomieszczeniach.


Niebieski - reprezentuje odcień pragnienia wiedzy i bezpieczeństwa. Służy do tworzenia tajemnicy i wyrażania ciekawości. Unikaj go w pokojach dziecięcych i generalnie w zimnych pomieszczeniach.


Czerwony - jest dokładnym przeciwieństwem niebieskiego i symbolizuje siłę i energię. Przyciąga uwagę i stwarza poczucie ciepła. Nie umieszczaj go w miejscach, gdzie przebywają osoby chore i starsze, ani w pomieszczeniach przejściowych, takich jak korytarze.


Pomarańczowy - odcień bardzo podobny do czerwieni, charakteryzuje się zwiększeniem apetytu i zachęceniem do komunikacji, dlatego świetnie nadaje się do jadalni i kuchni.


Żółty - symbolizuje obfitość, tolerancję i cierpliwość. Najlepiej stosować go w mniejszych ilościach, na przykład jako uzupełnienie innego odcienia.


Biały - charakteryzuje się czystością, wiarą i obfitością. Unikaj go w zamkniętych pomieszczeniach i miejscach nauki. Jego mocną stroną jest to, że potrafi optycznie powiększyć przestrzeń, co sprawia, że jest szczególnie polecany do małych mieszkań. Eksperci polecają go szczególnie do kuchni, gdzie wydobędzie paletę barw świeżych potraw.


Czarny - ciemny kolor wywołuje pragnienie wiedzy, jest poważny i wyraża władzę. Unikaj go w pokojach dziecięcych i małych przestrzeniach.


krzesło i lampa

Feng shui: Jakie kolory i materiały należy łączyć?


Kolory są kluczowe według feng shui, ale nie należy zapominać o samych materiałach. Wybierz je odpowiednio do poszczególnych pomieszczeń - doradzimy Ci najbardziej odpowiednie kombinacje.


Sypialnia to pomieszczenie sprzyjające relaksowi, dlatego sięgnij po elementy drewna i wody. To oznacza że najlepiej sprawdzą się tutaj kolory ziemiste i bardziej miękkie. Jeśli chodzi o materiały, postaw na minimalizm i chłodniejsze elementy metaliczne. Gdy chcemy wykorzystać także lustro, musi być ono czyste, nieuszkodzone i nie umieszczone zbyt wysoko. Unikaj umieszczania dwóch luster naprzeciwko siebie


łóżko w sypialni

Salon w Twoim domu to miejsce, które powinno być przytulne i przyjazne, dlatego staraj się sięgać po pastelowe odcienie i ciepłe kolory. Z materiałów, oprócz metalu, świetnie sprawdza się rattan i drewno. W kuchni wybierz biel, aby wesprzeć odważną paletę innych kolorów i wprowadzić czystość do domu. Nie bój się ciepłych odcieni, takich jak pomarańczowy i żółty. Jeśli chodzi o materiały, wybierz drewno, rattan, metal lub ich kombinacje.


Wskazówka: Jeśli szukasz sprawdzonego malarza, który może przyjechać już jutro, sprawdź cenę w internetowym kalkulatorze online.


Kolor zielony świetnie wygląda w pokojach dziecięcych, ponieważ charakteryzuje się tym, że dostarcza energii. Doskonale sprawdzają się również bladsze odcienie oraz sama biel. W przypadku materiałów wybierz ciepłe drewno. Nie zapomnij o tekstyliach w postaci miękkich i ciepłych koców, narzut i poduszek, z których z pewnością ucieszą się Twoje maluchy.


Trzymaj się prostych rad, wybieraj najlepsze dla Ciebie kolory i materiały tak by czuć się komfortowo w swoim domu dzięki zasadom feng shui, które wprowadzą do Twojego domu harmonię, dobry nastrój i czystość.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page