top of page

Pleśń w mieszkaniu: jak się jej pozbyć i jak jej zapobiegać

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu spotkał się z typową pleśnią na ścianach. Plamy te nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale ich zarodniki po cichu niszczą nasze zdrowie. Istnieje kilka przyczyn z jakich pleśń może pojawić się w różnych częściach naszych mieszkań. Przedstawimy Ci przegląd podstawowych informacji, które pozwolą Ci skutecznie walczyć z grzybami.


Jak powstaje pleśń?


Jeśli kiedykolwiek spotkałeś pleśń w swoim mieszkaniu, wiesz, że to długotrwała walka, która nigdy się nie kończy. Zacznijmy jednak od początku. Dlaczego pleśń faktycznie się tworzy?


pleśń na ścianie

Wszystko kręci się wokół wilgotności powietrza i jego cyrkulacji. Przy słabej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, staje się ono zbyt suche lub zbyt wilgotne. Suche powietrze nie jest dla nas dobre i utrudnia oddychanie. Zbyt wilgotne powietrze z kolei sprzyja powstawaniu pleśni. Optymalna wilgotność we wnętrzu powinna wynosić około 40-60%. Jeśli stwierdzisz, że wilgotność w Twoim pomieszczeniu nie odpowiada temu zakresowi, możesz w razie potrzeby użyć nawilżaczy i osuszaczy powietrza. Ryzyko powstania pleśni wzrasta przy wilgotności powietrza powyżej 60%. Dzieje się tak, ponieważ w pomieszczeniach jest więcej pary, która nie ma dokąd uciec i zaczyna gromadzić się w najzimniejszych zakamarkach.


Ryzykowne miejsca w domu


Wilgotność powietrza jest determinowana między innymi przez nasze zachowania - zwykłe prace domowe mają na nią duży wpływ. Pleśń w kuchni, najprawdopodobniej jest spowodowana gotowaniem lub pieczeniem. Tego typu problem możesz łatwo rozwiązać, kupując wysokiej jakości okap, który wciąga nadmiar wilgoci. Kolejnym pomieszczeniem, które jest prawdopodobnie najbardziej narażone na wilgoć, jest niewątpliwie łazienka. Podczas kąpieli pod prysznicem, a nawet suszenia prania, odparowuje duża ilość wody, co powoduje wysoką wilgotność. Dlatego ważne jest regularne wietrzenie, aby wilgoć nie gromadziła się w jednym miejscu.


W pozostałych częściach mieszkania wilgoć może być spowodowana niewłaściwym ułożeniem mebli w pomieszczeniu. Jeśli nie zostawisz żadnej szczeliny między poszczególnymi ścianami a meblami, powietrze przestanie swobodnie przepływać i zacznie się skraplać w drobnych szczelinach. To samo dotyczy roślin domowych. Jeśli jesteś miłośnikiem kwiatów, a Twoje mieszkanie to tak naprawdę mała dżungla, konieczne jest regularne wietrzenie, a w niektórych przypadkach zakup osuszacza.

pleśń w mieszkaniu

Jednak każdy dom jest inny. Niektóre pleśnie mogą powstać już podczas samej budowy. Powszechne zastosowanie plastikowych okien, które uszczelniają przestrzeń do tego stopnia, że ​​powietrze nie ma dokąd uciec, znacząco zwiększa ryzyko powstania pleśni.


Jak zapobiegać pleśni?


Przepływ powietrza jest kluczem do zapobiegania pleśni. Dlatego najskuteczniejszą metodą profilaktyki jest regularna wentylacja wszystkich pomieszczeń. Wentylacja powinna być krótkotrwała i intensywna. Posiadanie okna otwartego przez cały dzień w celu tzw. wentylacji nie jest właściwie konieczne. Czasami można sobie pomóc zwykłym wentylatorem, który po prostu przyspiesza przepływ powietrza.


Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby usunąć źródła nadmiaru wilgoci. Omówmy to na konkretnych przykładach. Podczas gotowania używaj wysokiej jakości okapu, który odciąga wilgotne powietrze. Staraj się suszyć wyprane ubrania na zewnątrz, co zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci wewnątrz pomieszczeń. Należy również uważać na akwaria domowe, szczególnie w przypadku, gdy znajdują się one w mniejszych pomieszczeniach. Znajdź miejsca, które mogą być podatne na pleśń. Są to zazwyczaj pęknięcia, które powstają, gdy ustawisz meble zbyt blisko siebie, a powietrze nie ma dokąd uciec i pozostaje w jednym miejscu.

nowoczesne wnętrze

Co zrobić gdy pojawi się pleśń?


Walka z już istniejącą pleśnią powinna mieć dwa etapy. Przede wszystkim ważne jest, aby pozbyć się samej pleśni i ocenić, jak bardzo pleśń zdołała wyrosnąć na ścianach. Jeśli sytuacja jest do opanowania, możesz poradzić sobie samodzielnie. Istnieje wiele środków przeciwgrzybiczych. Możesz też skorzystać z domowych porad , takich jak użycie limonki. Należy jednak pamiętać, że są to rozwiązanie krótkoterminowe.


pleśń na ścianach

Jednak gdy pleśń już rośnie nad twoją głową, konieczne będzie dokładniejsze uporanie się z sytuacją niż tylko preparaty kupione w drogerii. Należy zeskrobać ściany do tynku nie tylko w okolicach widocznej pleśni, ale także co najmniej pół metra od tej plamy. Tynk należy następnie potraktować środkami dezynfekującymi, które skutecznie usuwają pleśń. Jeszcze przed pomalowaniem ściany nowym kolorem nie zapomnij o podkładowej warstwie penetracyjnej. Jeśli jednak nie masz przekonania co do samodzielnego usuwania pleśni, nie ma lepszego rozwiązania niż zaproszenie ekspertów do swojego domu. Zamiast tradycyjnych malarzy możesz spróbować skorzystać z usług Adama, który posiada największą sieć sprawdzonych malarzy pokojowych w Polsce. Nasi malarze chętnie doradzą Ci w bardziej skomplikowanych sytuacjach niż klasyczne malowanie.


Drugim, równie ważnym etapem walki z pleśnią jest niewątpliwie usunięcie przyczyny jej powstawania. To jedyny sposób na uzyskanie trwałego i wysokiej jakości rozwiązania, dzięki któremu nie będziesz musiał martwić się o to, kiedy i gdzie ponownie pojawi się plama na ścianie.

0 komentarzy

Comments


bottom of page