top of page

Porównanie cen: zatrudnić malarza czy pomalować samemu?

Prędzej czy później każdy znajdzie się w sytuacji, w której musi pomalować mieszkanie, czy to z powodu przeprowadzki, czy po prostu podczas remontu lub renowacji domu. Rodzi to również nieuniknione pytanie - co się bardziej opłaca - malowanie samemu czy wynajęcie fachowca? Wszyscy pamiętamy z dzieciństwa, jak nasi rodzice byli w stanie zrobić prawie wszystko sami, łącznie z malowaniem. Jeśli jednak mieszkasz w mieście, często nie masz pod ręką warsztatu, w którym możesz przechowywać narzędzia do różnych prac domowych. I tak decydując się na malowanie, na pewno zastanowisz się, czy warto kupić wszystko samemu, czy też łatwiej komuś zapłacić. Dlatego przeczytaj ten artykuł, w którym porównamy średnie ceny za malowanie samodzielnie i z zamówionym malarzem pokojowym.


salon

Zosia samosia


Samo malowanie będzie poprzedzać wycieczka do sklepu budowlanego, by tam zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju materiały. Co do wyboru niektórych z nich przydadzą Ci się fachowe porady, inne możesz zamówić online w kilka minut.


Pierwszą rzeczą do przemyślenia jest przygotowanie samego pomieszczenia. Jeśli w pokoju pozostały jakieś meble, należy je odpowiednio przykryć folią i zabezpieczyć taśmą. Ten krok często należy do czasochłonnych, a jeśli chodzi o materiały, to folia malarska jest najtańszym elementem całego malowania, natomiast ilość taśmy malarskiej zależy od elementów wymagających zabezpieczenia.


To, co wymaga jednak pewnego przygotowania, to obróbka ścian przed malowaniem. Tutaj pojawia się kilka pytań. Ile mniej więcej warstw farby ma ściana? Czy ścianę należy gruntować? Jeśli nie jest to pierwsza powłoka, należy dowiedzieć się, jak wytrzymałe są poprzednie i czy następna warstwa się przyjmie. Test jest dość prosty - wystarczy wziąć czysty wałek, zmoczyć go i przejechać nim po starej farbie. Jeśli powłoki zaczną się łuszczyć, będziesz musiał się ich pozbyć.


Skrobanie ścian jest technicznie dość łatwe, ale zajmuje dużo czasu i wysiłku. Jeśli się tego nie boisz, po prostu kup skrobak lub szpachelkę malarską. Dodatkowo możesz ich użyć podczas uszczelniania wszelkich dziur, które mogą pojawić się nawet po zeskrobaniu tynku. Jeśli pęknięcia są mniejsze, wystarczy szpachlówka tynkarska. Jeśli pęknięcia są większe, konieczne jest albo pokrycie ich gipsem, albo pozostawienie pracy ekspertom.


Ostatnim krokiem przed malowaniem jest gruntowanie. Pomaga ujednolicić powierzchnię ścian, dzięki czemu farba na podłożu utrzymuje się znacznie lepiej i dłużej. Wykonanie tego typu zabiegu znacznie wydłuży żywotność powłoki w przyszłości.


malowanie ścian

Przechodząc do samego sedna - największym wyzwaniem będzie wybór odpowiedniej farby. Paleta barw do wyboru jest niezwykle szeroka, jednak nie o sam kolor chodzi. Musimy wiedzieć jaki typ farby będzie najbardziej odpowiedni do malowania, które chcemy wykonać. Tutaj warto skorzystać z fachowej dorady np. osoby sprzedającej w sklepie budowlanym. Oczekuje się, że farba w pokoju dziecięcym wytrzyma wybryki Twoich pociech, a w łazience farba poradzi sobie z wysoką wilgocią. Niektóre farby mają również działanie dezynfekujące i przeciwgrzybiczne, co jest przydatne w miejscach narażonych na niekorzystne warunki.


Z pewnością wybór koloru wcale nie jest prosty. Wyobraźmy sobie hipotetyczny przykład, w którym malujesz pomieszczenie o powierzchni 60 m2. Konieczne jest wykonanie dwóch warstw i zastanowienie się nad ewentualną rezerwą. Do tego należy także obliczyć i wziąć pod uwagę ilość barw, jakie chcemy użyć oraz tego, jakie krycie ma dany kolor.


Oczywiście nie można zapomnieć o pędzlach, wałkach, pojemniku na farbę lub mieszadle do farby. Jeśli nie planujesz zakładać działalności malarskiej, zakup zestawu do malowania jest w zupełności wystarczający. Zawierają wszystko, czego potrzebujesz i są znacznie tańsze niż w przypadku kupowania każdego przedmiotu osobno. Najtańsze zaczynają się od 40 zł, a im wyższa cena, tym więcej narzędzi znajdziesz w zestawie.

Bezpieczny wybór - malarz


wałek malarski

Samodzielne malowanie to duży problem, dlatego obecnie powszechną praktyką jest zamawianie malarza do domu. Jednak ceny często są bardzo zróżnicowane i trudno zrozumieć, dlaczego jeden malarz za pomalowanie tego samego pomieszczenia liczy sobie dwa razy więcej niż inny. Podwójna cena nie zawsze oznacza podwojenie jakości. Czasami może być nawet odwrotnie. Ostateczna kwota będzie oczywiście zależeć od wielkości pomieszczenia i stanu ścian. Do standardowych usług oprócz samego malowania należy również zabezpieczenie podłóg, drobne poprawki tynku i oczywiście podstawowe sprzątanie po malowaniu. Uważaj na poważne naprawy lub usuwanie tapet, nie każdy może je wykonać. Aby uzyskać dokładne oszacowanie, możesz spojrzeć na nasz cennik - kalkulator usług malarskich.


Należy jednak wziąć pod uwagę, że szczególnie w większych miastach znalezienie dobrego malarza może być problematyczne. Często fachowcy są bardzo zajęci trudność może stanowić uzgodnienie daty, która będzie pasować zarówno Tobie jak i malarzowi. Dlatego firma Adam wychodzi na przeciw waszym potrzebom. Współpracujemy z najlepszymi malarzami z miast, w których działamy, a dzięki największej sieci malarzy w Polsce, Adam w pełni dostosowuje się do Twoich możliwości czasowych. Do każdego zamówienia wybieramy malarza, który rozumie daną technikę i miał z nią doświadczenie. A wszystko to za najlepszą cenę w mieście.


Dzięki kilku prostym krokom zamówisz malarza, który będzie w pełni odpowiadał Twoim możliwościom czasowym. Po prostu wpiszesz na naszej stronie informacje o przestrzeni, którą chcesz pomalować, wybierzesz kolor, a my zajmiemy się resztą. Wierzymy, że malowanie nie powinno być przykrym obowiązkiem, ale powinno być tak proste, jak zakupy przez internet.

0 komentarzy

Comments


bottom of page