top of page

Przegląd podstawowych materiałów malarskich

Wszyscy wiemy, że do malowania potrzebny jest pędzel i farba. Malowanie to jednak nie tylko to. Jest mnóstwo narzędzi i materiałów o których należy pomyśleć przed rozpoczęciem malowania na własną rękę.


W jednym z naszych poprzednich wpisów, Pomaluj pokój jak profesjonalista - 10 kroków, omówiliśmy w jaki sposób, zabrać się za proces malowania. Dziś zajmiemy się poszczególnymi materiałami i narzędziami oraz tym, do czego służą oraz z nakreślimy koszty takiego sprzętu. O ile nie planujesz zostać profesjonalnym malarzem, może się okazać, że nie do końca opłaca się zaopatrzyć we wszystkie te przedmioty, Wtedy może warto zamówić profesjonalne usługi malarskie w najlepszej cenie.


pędzel malarski

Dokładne zabezpieczenie


Malowanie nie zaczyna się od pędzla i farby, ale dużo wcześniej, kiedy przygotowujemy nasze mieszkanie do malowania. Tu z pomocą przychodzą różne materiały do zabezpieczania, które ułatwiają sprzątanie po malowaniu i chronią nasze meble i podłogę przed kapiącą farbą.


Jest kilka różnych rodzajów folii i płacht zabezpieczających, które w zasadzie różnią się głównie grubością. Można też użyć włókniny malarskiej. Jest to najgrubsza ochrona, która nadaje się również do miejsc, które mogą być bardziej narażone na zniszczenie - takich jak progi drzwiowe lub niektóre obszary podłogi, po których często się chodzi. Jednak w porównaniu do zwykłych plandek, których cena oscyluje w granicach kilku złotych, ten materiał może kosztować nawet kilkanaście - kilkadziesiąt złotych.


Kolejnym elementem, który będzie potrzebny jest klasyczna malarska taśma papierowa. W ten sposób nie tylko połączy się wszystkie materiały pokryciowe w jedną nieprzepuszczalną powierzchnię, ale także ochroni gniazdka lub rury grzejnikowe.


narzędzia malarskie

Zwykłe nożyczki wystarczą do poradzenia sobie z materiałami zabezpieczającymi (niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na klasyczną folie czy włókninę). Możesz również zainwestować w nóż do płyt gipsowo-kartonowych, który jest lepszej jakości i bardziej nadaje się do operowania włókniną malarską.


Ostatnia rada - przy oklejaniu okien nie zapominajmy również o szybach. Można je przykryć wspomnianymi wcześniej foliami, ale także tekturą lub kartonem. Możesz być pewien, że w ten sposób nie znajdziesz nawet najmniejszego odprysku po malowaniu, który mógłby zepsuć widok z Twojego okna.


Pozbądź się starej farby


Po dokładnym zabezpieczeniu wszystkiego, co mogłoby się pobrudzić podczas całego procesu malowania, przyszedł czas na wykonanie prac docelowych - przechodzimy do samych ścian.

Jednak nie będzie to jeszcze malowanie jako takie - musimy najpierw upewnić się, że farba odpowiednio przylega do podłoża. Polega to na zeskrobaniu ścian, naprawieniu ewentualnych otarć, nierówności i zagruntowaniu.


różne pędzle malarskie

Do skrobania ścian potrzebny będzie duży wałek malarski, najlepiej z długą rączką (teleskopową lub zwykłą), który przyda się później również do malowania.


To, czy ściana wymaga zeskrobania, można określić za pomocą prostego testu. Przejedź po ścianie mokrym wałkiem - jeśli farba zacznie się od razu łuszczyć, musisz ją zeskrobać. Ponadto za pomocą wałka należy zwilżyć podłoże przed skrobaniem. Następnie będziesz potrzebował skrobaka malarskiego, który nie będzie Cię kosztował zbyt wiele - około 10zł.


Do późniejszego zmywania tynku (czyli usuwania jego resztek) możesz użyć klasycznej krótkiej okrągłej szczotki, którą wykorzystasz również później przy malowaniu i niekoniecznie musisz inwestować np. w kielnię murarską.


Ale co z tymi nierównościami?


Po dokładnym zeskrobaniu konieczne będzie naprawienie wszelkich nierówności, które powstały z biegiem lat. Narzędziem numer jeden, bez którego naprawdę nie można się obejść, jest szpatułka. W ten sposób nałożysz masę szpachlową, aby wypełnić nierówności. Mało tego, nie jest to duża inwestycja, gdyż cena za pojedynczą szpatułkę mieści się w granicach kilkunastu złotych.


Czego więc użyć do załatania dziur? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielkości dziur lub przetarć na Twoich ścianach. Jeśli zużycie jest większe, rozważ użycie gipsu. Ale uwaga!

Choć gips jest w miarę przystępny cenowo, to jeśli nigdy wcześniej nie pracowałeś z nim, jego nakładanie może być dla Ciebie orzechem ciężkim do zgryzienia.


Alternatywą może być zastosowanie gładzi szybkoschnącej. Nadaje się do natychmiastowego użycia i można nią naprawić nawet drobne otarcia i zagniecenia. Do ich wykonania wystarczy jednak również szpachlówka w proszku, która jest nieco tańsza. Jednak i tutaj trzeba być ostrożnym z jego stosowaniem.


Jeszcze inną opcją jest szpachlówka akrylowa, która nie jest trudna do zastosowania i jest bardziej przystępna cenowo, ponieważ można ją kupić w mniejszych opakowaniach, co nie zawsze jest możliwe w przypadku gipsu lub szpachlówki w proszku.


Ostatni krok przed malowaniem - gruntowanie!


Po takich poprawkach otrzymamy na ścianie mieszankę materiałów, która wymaga ujednolicenia. Sprawdzi się do tego podkład, który może być zastosowany także w innych przypadkach. W rzeczywistości zwiększa przyczepność innych powłok, a farba kolorowa będzie doskonale kryła. Ponadto gruntowanie jest świetną profilaktyką przed pleśnią, zwłaszcza w pomieszczeniach, które są bardziej wilgotne, a przez to bardziej narażone na ten problem.


pędzle i farba

Oprócz zagruntowania, potrzebny będzie wałek malarski i pędzel. Jednak te już masz ze względu na wcześniejsze kroki. Inne rodzaje pędzli przydadzą się również przy nakładaniu podkładu, który następnie możesz wykorzystać do właściwego malowania. Rozważ zakup mniejszego pędzla do drobnych elementów i pędzla narożnego do trudniej dostępnych miejsc.


Wreszcie możemy zacząć malować!


O tym kiedy używać pędzla, a kiedy wałka mówiliśmy już szczegółowo w naszym artykule o najczęstszych błędach podczas malowania. Najważniejsza lekcja jest jednak taka - naprawdę potrzebujesz obu. Polecamy zaopatrzyć się w zestaw pędzli i wałków malarskich.


Zaopatrz się również w kuwetę do farby wraz ze ściągaczka, która jest naprawdę niezbędna, jeśli chcesz, aby farba była równomiernie rozprowadzona po ścianach. Przydatna jest także drabina malarska, chyba że kupisz wałek z długim kijem.


wałek i kuweta malarska

Najtrudniejszą częścią jest wtedy wybór farby. Tutaj w dużej mierze zależy to od Twoich preferencji. Ogólnie rzecz biorąc, najłatwiej jest udać się do specjalistycznego sklepu i zasięgnąć opinii fachowców, ponieważ poszczególne rodzaje farb, różniące się składem, a także właściwościami użytkowymi, mogą być dla laika jedną wielką zagadką. Eksperci pomogą Ci wówczas wybrać farby wysokiej jakości, o dużej sile krycia.


0 komentarzy

Kommentare


bottom of page