top of page

Tapetowanie czy malowanie, co wybrać?

Czasami zdarza się, że po długich dniach wracasz do domu i czujesz, że to już nie to samo. Jesteś znudzony swoim wnętrzem i wiesz, że trzeba je ożywić czymś nowym. Niekoniecznie chcesz jednak wydawać dużą sumę pieniędzy na nowe meble i dodatki, więc zastanawiasz się, co jeszcze mogłoby zmienić otaczającą Cię przestrzeń. Najprostszym rozwiązaniem jest zmiana wyglądu Twoich ścian. Możesz dostosować je do swoich pomysłów na kilka sposobów. Dziś omówimy dwa z nich - malowanie i tapetowanie. Z pewnością i Ty stanąłeś przed tym dylematem – co jest właściwie lepsze? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, więc porozmawiajmy o nich razem.


Malowanie szybkie i bezproblemowe? Jest to możliwe!


Jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnych usług malowania w najniższych cenach, dobrze trafiłeś! Na naszej stronie z łatwością sprawdzisz cenę malowania, a wszystko możesz umówić za pomocą kilku kliknięć. Na codzień zajmujemy się malowaniem pomieszczeń , więc nie ma potrzeby szczegółowego opisywania, jak postępować z malowaniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej możesz np. przeczytać nasz artykuł Jak pomalować pokój jak profesjonalista.


malowanie wałkiem

Możemy jednak krótko podsumować najważniejsze rzeczy, które musimy wiedzieć o malowaniu, aby zdecydować, która z opcji (malowanie czy tapetowanie) jest dla ciebie najbardziej odpowiednia.


Malowanie jest bez wątpienia tańszą opcją, którą przy odrobinie wprawy możesz też wykonać samodzielnie. Koszt materiałów wcale nie jest oszałamiający, nawet dzisiaj, kiedy materiały budowlane ciągle drożeją. Oczywiście jest kilka rodzajów farb, ale nawet te najdroższe (a tym samym najlepszej jakości) można w cenie porównać z kosztem tapetowania najtańszymi tapetami papierowymi. Nawet jeśli zdecydujesz się zaprosić profesjonalnych malarzy (na przykład tych sprawdzonych przez nas u Adama), to finalna kwota i tak jest bardzo atrakcyjna.


Kolejną wielką zaletą jest zmienność kolorów i kompatybilność. Niezależnie od tego, czy marzysz o najbardziej zwariowanym kolorze, czy zestawieniu kolorów, możesz być pewien, że w sklepie znajdziesz dokładnie taki odcień, jakiego pragniesz!


Tapeta papierowa, flizelinowa czy winylowa?


Termin tapeta może wywołać w Tobie negatywne emocje. W przeszłości tapety były powszechnie używane, a ich brzydkie pozostałości można jeszcze spotkać w starych kamienicach. Po wielkim upadku zaczęły jednak powracać, a wraz z nowoczesną technologią pojawiły się nowe metody i możliwości, o których nasi dziadkowie prawdopodobnie nawet nie marzyli. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania i oprócz klasycznych papierowych, dziś możemy wybierać spośród wielu innych, takich jak tapety flizelinowe, tekstylne, a nawet trzcinowe.


tapety

Na początek najważniejsze jest, aby dokładnie przemyśleć, jak faktycznie wygląda pomieszczenie, które chcemy okleić tapetą. W przeszłości niewyobrażalne było na przykład tapetowanie łazienek czy kuchni. Jednak przy dzisiejszych technologiach jest to również możliwe, ponieważ istnieją tapety winylowe, które z łatwością wytrzymują zwiększoną wilgotność. Ponadto tapety winylowe są bardzo łatwe w utrzymaniu i dlatego nadają się również do pokojów dziecięcych.


Dużą popularnością cieszą się także tapety flizelinowe. Ich aplikacja jest znacznie łatwiejsza, ponieważ nie wymagają nakładania kleju na tapetę. Ponadto są łatwe do mycia. Ponadto ich wielką zaletą jest częściowa izolacja termiczna. Należy jednak wziąć pod uwagę stan ścian pod samymi tapetami. W przypadku nierówności konieczne będzie wyrównanie powierzchni, co znajdzie odzwierciedlenie w całkowitych kosztach.


malarz podczas remontu

Fototapety stały się wielkim hitem ostatnich lat. Są one produkowane zarówno na tapetach fizelinowych, jak i na tapetach papierowych. Niektóre firmy oferują również produkcję tapet na podstawie Twoich zdjęć. Uważaj jednak z tego typu dekoracją, nikt nie chce mieć na ścianie czegoś tandetnego! Tapety są zdecydowanie czystszą opcją niż malowanie. Ponadto ich aplikacja jest znacznie szybsza. Na tym jednak kończy się lista korzyści. Tapety nie są najtańszym wyborem. Cena tapetowania zależy od jakości, ale także od wzoru tapety. Należy również pamiętać o przygotowaniu powierzchni, co może znaleźć odzwierciedlenie w całkowitym koszcie. Ponadto, jeśli zdecydujesz się na samodzielne tapetowanie, jest to bardziej skomplikowane niż np. malowanie i szczerze mówiąc, eksperymentowanie z tak kosztowną sprawą nie do końca jest tego warte.


Co wybrać?


wałek malarski

Więc co jest lepsze - malowanie czy tapetowanie? Oczywiście nie ma właściwej odpowiedzi i zależy to tylko od twoich preferencji. Malowanie jest tańsze i bez wątpienia bardziej niezawodne. Tapetowanie jest po prostu droższe, a jednocześnie istnieje większa szansa, że ​​samemu mu nie podołamy. Jeśli chcesz poeksperymentować, możesz spróbować połączyć obie metody. Niekoniecznie trzeba tapetować całe pomieszczenie, ale może tylko jedną lub część ściany. W końcu ożywisz wnętrze i jest to dobry kompromis między przystępną ceną, ale jednocześnie większą zmianą.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page