top of page

4 sposoby na optyczne powiększenie pokoju

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wygląda obecna sytuacja na rynku nieruchomości. W dużych miastach takich jak Warszawa prawie niemożliwe jest znalezienie przestronnego mieszkania, które nie znajdowałoby się na końcu miasta lub którego wynajem nie kosztowałby nas wszystkich naszych oszczędności. Często jesteśmy zmuszeni zadowolić się mniejszą przestrzenią, w której musimy zdecydować się na pewne kreatywne kompromisy pomiędzy tym, co wciąż jest akceptowalne pod względem wyglądu, a jednocześnie nie ogranicza nas zbytnio w codziennym użytkowaniu. W dzisiejszym artykule opowiemy o tym, jak można optycznie powiększyć wnętrze bez konieczności inwestowania w większą przestrzeń.


Niech stanie się światłość


Duża ilość światła to klucz to powiększania przestrzeni. Istnieje kilka sposobów na dostarczenie większej ilości światła do pomieszczenia - niektóre są droższe i bardziej efektywne, niektóre tańsze, lecz mniej wydajne. Niewątpliwie duże okna działają najlepiej i dostarczają najwięcej światła. Niestety to spory wydatek, a jeśli wynajmujesz mieszkanie to raczej nie rozwiązanie dla Ciebie. Na szczęście istnieją również proste i tanie rozwiązania, które w niektórych wnętrzach sprawdzają się znakomicie.


Oświetlenie ścian

Przede wszystkim należy unikać ciemnych kątów we wnętrzu pokoju. Pomogą Ci w tym lampy oraz inne oświetlenie. Możesz na przykład, użyć dużych żyrandoli - zwrócą one uwagę na sufit, który nagle stanie się optycznie wyższy. Możesz też wykazać się tutaj kreatywnością i sięgnąć po designerskie lampy.


Biały, kremowy, jasnozielony!


Innym prostym sposobem na rozjaśnienie całej przestrzeni jest po prostu pomalowanie jej, zarówno ścian, jak i sufitów. Jeśli chodzi o sufity, nie popełnisz błędu, malując je na biało. Jednakże jeśli możesz sobie pozwolić na odrobinę koloru, rozważ chłodne, jasne kolory, takie jak jasnoniebieski lub jasnoszary. Sprawiają one wrażenie wysokich sufitów, ponieważ kolor zwraca na siebie uwagę. Do malowania ścian, szczególnie dobrze sprawdzają się jasne odcienie, takie jak akwamaryna, koncha, liliowy, kość słoniowa albo po prostu biały lub kremowy. Możesz też bawić się tym, ile ścian pomalujesz w kolorze, a ile na biało. Zalecamy malowanie sufitu razem ze ścianami, na których znajduję się okno. Dzięki temu wydaję się, że najwięcej światła pochodzi z okna oraz optycznie powiększa ścianę.

Nie musisz jednak zamykać się tylko na jasne kolory, jeśli chcesz użyć czegoś innego w swoim wnętrzu możesz tu przeczytać post o tym jak poprawnie używać czarnej farby na ścianach w pomieszczeniu.


Lampa stołowa

Jeśli zastanawiasz się nad zamówieniem malarza, a cenisz sobie wygodę i szybkość wykonania usługi, rozważ usługi firmy Adam. Adam to unikalna platforma, dzięki której w prosty sposób możemy połączyć Cię ze sprawdzonymi malarzami o profesjonalnym i fachowym podejściu. Twoim największym zmartwieniem będzie wybór koloru farby zgodnego z Twoimi preferencjami i wskazanie dogodnego dla Ciebie terminu. Jedyne, co Ci pozostanie, to doskonała jakość w najlepszej cenie.


Inteligentne i wielofunkcyjne meble


Wnętrza przepełnione meblami optycznie zmniejszają powierzchnie. Dlatego chcemy, aby pokój nie był zastawiony niepotrzebnymi rzeczami. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jeśli nie jesteś fanem minimalizmu, zapewne otacza Cię mnóstwo rzeczy, dla których musisz znaleźć odpowiednie miejsca do ich przechowywania. Jak więc nauczyć się wykorzystywać każdy centymetr przestrzeni mądrze i stylowo? Odpowiedź jest prosta - po prostu używaj mebli wielofunkcyjnych.


Łóżko piętrowe

Choć na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać, szukanie, a nawet projektowanie mebli może być bardzo twórczym i przyjemnym zajęciem. Wystarczy, np. kupić szufladę i tworzy się miejsce do przechowywania rzeczy pod łóżkiem. Możesz spróbować pójść jeszcze dalej i stworzyć łóżko piętrowe, a pod nim małą biblioteczkę lub kanapę, tworząc w ten sposób strefę relaksu. W niektórych, zwłaszcza starszych mieszkaniach spotykamy się z niesprzyjającym układem kuchni, w której ledwo mieszczą się podstawowe sprzęty. W takim wypadku można wykorzystać drewnianą składaną deskę, która może służyć jako stół lub dodatkowa powierzchnia robocza.


Lustra i inne akcesoria


Zapewne słyszałeś już o sztuczce z lustrem. Mimo to musimy o niej wspomnieć również tutaj. Jeśli twoje pokoje są małe, duże lustra mogą zdziałać cuda i naprawdę znacznie powiększyć optycznie powierzchnie pomieszczenia. W dodatku mogą one zostać użyte niemalże wszędzie - jako drzwi dużych szaf wnękowych lub zamiast obrazów na ścianie. Pamiętaj wszystko z umiarem!

Jeśli chodzi o inne akcesoria, zachowaj prostotę. Mnóstwo małych dodatków przytłoczy Twoje wnętrze. Wybierz raczej te elementy, których będzie mniej. Pomyśl o ogólnej czystości i przestronności przestrzeni. Pomimo tych ograniczeń, możesz być kreatywny. Poniżej przedstawiamy oryginalne pomysły z akcesoriami, które każdy może wypróbować.


Lustro w sypialni

Możesz użyć dywanów w różnych kolorach, aby oddzielić poszczególne strefy użytkowe wnętrza. Okna można oprawić długimi zasłonami sięgającymi od sufitu do ziemi. Jest to nie tylko wyrafinowany sposób na urozmaicenie wnętrza, zasłony także optycznie powiększają okna, czyli dokładnie spełniają funkcję, której potrzebujesz. Ostatnią wskazówką, która ożywia całą przestrzeń, są meble z odkrytymi nogami. Niezależnie od tego, czy jest to kanapa, fotel czy nawet łóżko, staraj się sięgać po takie meble, w których dokładnie widać ich nóżki. Sprawia to wrażenie, jakby unosiły się nad podłogą, dzięki czemu zyskujesz wrażenie dużej przestrzeni.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page