top of page

Rośliny jako część wnętrza - powrót do natury

Jeśli jesteś właśnie w trakcie urządzania nowego mieszkania, przemeblowania pokoju lub po prostu uważasz, że w Twoim domu czegoś brakuje i zastanawiasz się, jak ożywić pomieszczenia, to dobrze trafiłeś. W tym blogu porozmawiamy o wykorzystaniu roślin w aranżacji wnętrz, być może to właśnie rośliny domowe są właściwym wyborem dla Ciebie.


W ostatnich latach można zaobserwować, że w wielu modnych restauracjach, butikach, biurach czy domach coraz popularniejsze staje się stosowanie roślin w aranżacji wnętrz. Kwiaty są czymś zdecydowanie więcej niż tylko trendem — nie tylko sprawiają, że przestrzeń staję się bardziej atrakcyjna i żywa, ale również odgrywają ważną rolę dla naszego ogólnego zdrowia. Badania wykazują, że rośliny domowe nie tylko zmniejszają zanieczyszczenie powietrza i hałas, ale także poprawiają samopoczucie i redukują stres.


Rośliny w pokoju

Korzyści zdrowotne roślin domowych


Główną zaletą roślin jest to, że pomagają one redukować poziom stresu i niepokoju. Ich obecność w naszym otoczeniu pomaga również obniżyć ciśnienie krwi, a także sprawia, że czujemy się bardziej spokojni.

Kolejną korzyścią z posiadania roślin domowych jest to, że w nocy uwalniają one tlen więc umiejscowienie ich w sypialni, może poprawić jakość naszego snu. Rośliny filtrują również powietrze, zwiększają jego wilgotność, zmniejszają ilość kurzu, co ułatwia oddychanie, zwalczanie alergii. Pomagają one również poprawić naszą koncentrację, pamięć, humor, jak i zwiększają nasz poziom kreatywności i produktywności!


Użycie roślin w projektowaniu wnętrz


Pokrótce omówiliśmy korzyści zdrowotne płynące z posiadania roślin domowych, ale jakie są korzyści designerskie? Rośliny przez wieki były luksusem, na który mogły pozwolić sobie tylko zamożne rodziny. Obecnie jednak są one stosunkowo tanie i stanowią jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań do poprawy wyglądu wnętrza. Mimo to często są one pomijane, a ich brak może powodować uczucie chłodu czy nawet dyskomfortu w niektórych pomieszczeniach.

Co sprawia, że rośliny są tak ważne w dekorowaniu naszego domu? Doskonale sprawdzają się one w dostarczaniu otoczeniu odważnych kolorów, organicznych kształtów i unikalnych wzorów. Stanowią świetny element łączący, pomagają podkreślić zalety pomieszczeń lub przeciwnie — ukryć jego niedoskonałości czy też podzielić pokój na strefy. Dodają wnętrzu unikalnej atmosfery oraz pomagają dodać mu równowagi.


Kiedy już lepiej rozumiemy, dlaczego rośliny są istotne w projektowaniu wnętrz i czemu są uwzględniane w projektach architektonicznych, możemy omówić to gdzie powinny się one znajdować. Krótka odpowiedź brzmi — w każdym pomieszczeniu powinna znajdować się przynajmniej jedna roślina lub kwiat. Istnieje jednak kilka podstawowych miejsc, w których można stosować rośliny: w pustych kątach pokoju, przy prostych białych ścianach, na półkach, stołach o dowolnym przeznaczeniu, czy nawet w łazience.


Rośliny w łazience

Analiza przestrzeni


Przede wszystkim, rozsądnie będzie przeanalizować przestrzeń, aby zrozumieć najmocniejsze i najsłabsze punkty pomieszczenia. Spróbuj zaobserwować, którą część wnętrza dobrze byłoby doświetlić, udoskonalić lub uzupełnić. Spójrz na przestrzeń z różnych perspektyw, to pomoże Ci wybrać najlepsze miejsce by wyrazić siebie.


Co więcej, na tym etapie należy zacząć zastanawiać się, jakie rośliny domowe lubimy i które najlepiej wyglądałyby w projektowanej przestrzeni. Nie wolno jednak zapomnieć, że każda roślina potrzebuje innych warunków oświetleniowych. Zgodnie z tym należy odpowiednio rozmieścić je w przestrzeni.

Jeśli jesteś początkujący i wydaję Ci się to wszystko zbyt skomplikowane, nie przejmuj się! Różne pracownie florystyczne z przyjemnością udzielą Ci porady i przedstawią kilka opcji udekorowania Twojego wnętrza za pomocą roślin. Dzięki temu wszystko może wydać Ci się całkiem proste.


rośliny pnące i doniczkowe

Duże kontra małe rośliny, pnące, stojące i ich różne kombinacje


Duże rośliny w pokoju robią wrażenie i przyciągają uwagę. Są one idealne do minimalistycznych wnętrz, w których chcemy podkreślić konkretne części wystroju pomieszczenia. To również dobre rozwiązanie, jeśli chcemy wypełnić pustą przestrzeń w pokoju. Trzeba jednak uważać, by nie przepełnić nimi zbytnio pomieszczenia.


Nie wolno jednak zapominać o małych roślinach, które również są bardzo atrakcyjne we wnętrzach i mogą urozmaicić każdą przestrzeń. Ze względu na swoją uniwersalność i niskie wymogi pielęgnacyjne idealnie nadają się do każdej powierzchni w domu, od ciemnego regału z książkami po wilgotną łazienkę.


półki z roślinami doniczkowymi

Jeśli myślisz o przemalowaniu ścian na biało (w tym celu możesz skorzystać z przystępnej cenowo i wygodnej oferty Adama), ale boisz się, że pomieszczenia będą wyglądały zbyt nudno, rośliny znowu przychodzą z pomocą. Półki z kwiatami są dość powszechną alternatywą, ale jeśli chcesz, aby Twoja przestrzeń wyglądała absolutnie stylowo, obsadź półki roślinami pnącymi.


Nieodłącznym elementem roślin są oczywiście doniczki. Bardzo ważne jest, aby starannie wybrać doniczkę, która będzie pasować do Twojego wnętrza. W połączeniu z roślinami domowymi będą one stanowiły decydującą różnicę, tworząc niepowtarzalny wygląd i styl.


doniczki na rośliny domowe

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci udoskonalić Twoje wnętrze. I życzymy Ci, abyś dzięki nowym towarzyszom w Twoim domu czuł się znacznie przyjemniej i bardziej bezstresowo niż kiedykolwiek wcześniej :)

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page