top of page

Wskazówki, jak wspierać kreatywność dzieci w domu

Kreatywność występuje w wielu formach, od rysowania i malowania, przez pisanie i czytanie, po taniec, sztukę, czy różne prace i rzemiosła. Często spotykamy się z przekonaniem i błędnymi opiniami, że kreatywność to coś, z czym człowiek automatycznie się rodzi. Jednak kreatywność jest tylko częściowo wrodzona, ważniejsza dla życia jest kreatywność wyuczona i nabyta z doświadczenia.


dziecko malujące obraz

Szukasz sposobów na pobudzenie kreatywności u swoich dzieci? Zainspiruj się poniższymi wskazówkami i działaniami, które pomogą Twoim dzieciom rozwinąć kreatywność i osiągnąć pełen potencjał.


Dlaczego kreatywność jest istotna dla dziecka?


Poza tym, że jest to jedna z kluczowych umiejętności XXI wieku, bycie kreatywnym jest korzystne dla dobrego samopoczucia i ogólnego zdrowia psychicznego. Korzyści z kreatywności dla dzieci są nieskończone. Kreatywność poprawia samoocenę dziecka, jego motywację i zdolności motoryczne, umiejętność rozwiązywania problemów i radzenia sobie z trudnymi uczuciami, spojrzenie na świat i zwiększa szanse na sukces w przyszłości.


Dzieci najczęściej uczą się i rozwijają najlepiej poprzez zabawę. Podczas zabawy zabawkami dzieci manipulują materiałami, wyrażają się werbalnie i niewerbalnie, wchodzą w interakcje i wypróbowują różne role. Poprzez zabawę rozwijają pewność siebie, komunikację, naturalną ciekawość i chęć poznawania otaczającego je świata. Poprzez pomysłową i kreatywną zabawę dzieci uczą się pomysłowości, twórczego myślenia i rozwijają swoją wyobraźnię.


Kreatywność i wyobraźnia to umiejętności, które można wspierać i rozwijać, aby dać dziecku twórczą przestrzeń do autorefleksji i możliwość wyrażenia siebie.


10 wskazówek, jak pobudzić kreatywność u dziecka


Stwórz w domu kącik kreatywności


Aby być kreatywnym, dziecko potrzebuje przestrzeni, narzędzi i materiałów. Znajdź w domu miejsce, w którym dzieci mogą zrobić trochę tego bałaganu. Nie musi to być cały pokój. Równie dobrze będzie służył narożnik lub stolik. Stwórz dziecku kącik kreatywny, w którym będzie mogło się wyszaleć bez konieczności ciągłego myślenia o bałaganie. Włóż tam rzeczy, które może wykorzystać do zabawy w wyobraźni, takie jak stare ubrania, żelazka, klocki, kredki i inne przybory plastyczne, papier, karton, pudełka, skrawki tkanin.


Zapoznaj go ze wszystkimi możliwościami


Nigdy nie wiadomo, co spodoba się Twojemu dziecku. Zachęcaj swoje dziecko do próbowania różnych aktywności, takich jak śpiew, taniec, rysunek, drama i inne. Dzięki temu dziecko samo wybierze, co sprawia mu przyjemność i w jakiej dziedzinie chce się twórczo rozwijać.


wycinanki

Ograniczaj czas spędzany przy ekranie


Spędzanie czasu przy komputerze, grając w gry wideo lub przed ekranem telewizora może ograniczyć kreatywność dziecka. Zamiast spędzać czas na odkrywaniu nowych możliwości i rozwijaniu swoich umiejętności, są pochłonięci tym, co mają przed sobą na ekranie. Zachęcaj dziecko do zabawy, myślenia i tworzenia zamiast bezmyślnego wpatrywania się w ekran.


Czas spędzony na zewnątrz


Korzyści płynące z natury są nieograniczone dla rozwoju dziecka. Przyroda ciągle się zmienia, dostarczając wielu okazji do odkryć, kreatywności i rozwiązywania problemów. Przyroda i otaczający świat inspiruje dziecko do myślenia, stawiania pytań, tworzenia założeń i rozwijania twórczego umysłu. Dzieci mogą bawić się i budować zamki z piasku, budować domek skrzata z gałęzi, gotować z błota lub po prostu leżeć na ziemi i obserwować niebo.


Pozwól dziecku się nudzić


W dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na zajęcie dzieci - obowiązkami domowymi, telewizją i grami wideo, zajęciami rekreacyjnymi i różnymi klubami. Choć jest to świetne wypełnienie czasu, nie zmusza dziecka do wymyślania nowych sposobów rozrywki, co uniemożliwia rozwój kreatywnego myślenia.


Dlatego daj dziecku czas na to, by również się nudziło. W ten sposób nauczy się kontrolować swój harmonogram i radzić sobie samemu. Nuda jest ważna dla rozwoju motywacji, organizacji czasu oraz świadomości swoich zainteresowań i potrzeb. Nuda prowadzi też dziecko do oryginalnych pomysłów i działań.


Nie zmuszaj dziecka do robienia czegoś, na co nie ma ochoty


Zaakceptuj to, czym Twoje dziecko jest zainteresowane, zamiast popychać je do robienia czegoś, na co nie ma ochoty. Na przykład, jeśli Twoje dziecko lubi kolorować, zaproś je do spróbowania podobnych aktywności, takich jak rysowanie czy malowanie. Jeśli dziecko nie jest zainteresowane muzyką, zmuszanie go gry na instrumencie prawdopodobnie tylko je zestresuje, stłumi jego zainteresowanie działalnością, a ogólny efekt będzie przeciwny do zamierzonego.


Rozwijaj u dziecka umiejętność rozwiązywania problemów


Pokaż mu, że istnieje więcej niż jeden sposób na użycie danego przedmiotu lub rozwiązanie problemu. Na przykład ołówek nie służy tylko do rysowania i pisania. Ołówek można zamienić w patyk lub drążek i zbudować z niego mini fort. Nawet stary T-Shirt nie musi od razu trafić do kosza. Nadrukowanie koszulek to kolejne kreatywne zajęcie, które zapewne spodoba się dzieciom. W ten sposób dziecko uczy się rozważać różne alternatywy i patrzeć na codzienne problemy z innej perspektywy.


Ty również bądź kreatywny


Dzieci uczą się poprzez obserwację i naśladowanie, a Ty jesteś wzorem dla swojego dziecka. Jeśli chcesz pokazać dziecku, że cenisz kreatywność i wyobraźnię, bądź inspirujący w tym, co robisz. Rozpocznij nową twórczą aktywność w domu, twórz nowe rzeczy, zacznij odtwarzać, poznawaj nowe miejsca i ludzi, otaczaj się twórczymi rzeczami, wykonuj twórcze czynności z dzieckiem. Pamiętaj, aby dzielić się swoimi uczuciami i dużo mówić o kreatywności.


Wspieraj działania artystyczne


malowanie domku dla lalek

Sztuka to ekspresja, która rozwija wyobraźnię. Poprzez malarstwo, rzeźbę, kolaż, glinę, rysunek człowiek może wyrazić swoje emocje i pomysły. Manipulowanie materiałami plastycznymi zapewnia poczucie wolności, a jednocześnie sprzyja skupieniu i koncentracji. Zajęcia plastyczne rozwijają m.in. drobną motorykę i koordynację oko-ręka. Ponadto działania artystyczne budują pewność siebie, ponieważ dzieci zyskują poczucie osiągnięć i prowadzą je do kolejnych nowych kreacji.


Wskazówka: Jeśli szukasz sprawdzonego malarza, który może przyjechać już jutro, sprawdź cenę za usługę malowania w naszym internetowym kalkulatorze.


Zadawaj pytania i pozwól dziecku zadawać pytania


Zadawanie pytań to skuteczny sposób na zachęcenie dziecka do wyrażania swoich pomysłów i myśli, myślenia o świecie i dzielenia się swoimi opiniami. Twoje dziecko może Cię zaskoczyć swoimi pomysłowymi odpowiedziami, co jeszcze bardziej rozwija jego wyobraźnię.


Pozwól dziecku odkryć prawdziwy świat


Kontakt z rzeczywistością jest niezwykle ważny dla każdego człowieka, a dzieci nie są tu wyjątkiem. Naucz go postrzegać otaczający go świat, szukać różnych informacji i wspólnie rozmawiać o problemach i możliwych rozwiązaniach. Nie unikaj żadnych pytań, nawet tych dotyczących gospodarki, środowiska, związków czy seksualności. Raczej poświęć swój czas, przyjrzyj się różnym sytuacjom problemowym z życia codziennego i spróbuj wymyślić jakieś scenariusze rozwiązań. To świetny sposób na rozwijanie kreatywności.


Doceniaj wysiłek i nie oceniaj


Niektóre dzieła mogą być piękne i świadczyć o wysiłku, inne mogą być proste i niedokończone. Jeśli dziecko poprosi Cię o opinię, zauważ wyjątkowość jego pracy, wytrwałość i konsekwencję. Nie należy jednak krytykować dziecka ani szukać w nim doskonałości. Zamiast tego, doceniaj jego lub jej wysiłki, aby zamienić pomysł w rzeczywistość. Zauważ jego postępy i zdolność do doprowadzenia projektu do końca. Niech dziecko wie, że wierzysz w jego możliwości. Takie podejście pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości dziecka.


Gry i zabawy rozwijające kreatywność i twórczość w domu


 • Wspólne czytanie i opowiadanie historii

 • Projekty domowe (malowanie ścian, zmiana wystroju i wyposażenia pokoju, prace remontowe)

 • Aktywność słowna - od rymowanek przedszkolnych, przez zagadki, po wymyślanie tekstów do popularnych melodii

 • Zabawki interaktywne

 • Modelowanie

 • Puzzle, origami

 • Wykonanie kostiumów lub masek

 • Eksperymenty (eksperymenty naukowe, mieszanie kolorów,...)

 • Zabawy na podwórku i w ogrodzie (kopanie w ziemi, zabawy w błocie, pomoc w pracach na podwórku, sadzenie, zbieranie produktów itp.)

 • Gotowanie i wyrabianie ciasteczek z ciasta

 • Wykonanie domku dla lalek z kartonu


malowanie farbkami

Wykorzystaj wszechstronność papieru do różnych projektów


Papier jest chyba najpopularniejszym materiałem do tworzenia i ma nieskończone możliwości. Dziecko może się z nim obchodzić na różne sposoby, gnieść, składać, zwijać, drzeć, ciąć czy szatkować. Taśma, klej, spinacze, gumki, sznurek, szpilki. Ponadto istnieje kilka rodzajów papieru: zwykły, kolorowy, gazetowy, tapetowy, bibułkowy czy krepowy. Można na nim rysować, malować lub drukować różne obrazki i kolorowanki. Dziecko może tworzyć z papieru różne rzeczy i wykorzystywać go na różne sposoby.


Kreatywności nie da się nauczyć, ale można ją rozwijać, zaczynając od wczesnego dzieciństwa. Jeśli dziecko ma do czegoś talent, to nie znaczy, że nie musi nad tym ciągle pracować. Wręcz przeciwnie. Zachęcaj więc do kreatywności jak najwcześniej, najlepiej w pierwszych sześciu latach życia, kiedy osobowość rozwija się najbardziej.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page