top of page

Jak oddzielić kuchnię od salonu: inspiracje, porady i wskazówki

Kuchnia połączona z salonem stała się pewnym standardem nowoczesnego mieszkania. Otwarte, przestronne przestrzenie to od kilku lat trend często występujący w polskich mieszkaniach. Tego typu przestrzeń można osiągnąć łącząc kuchnię z salonem. Strefa kuchenna musi być jednak oddzielona od salonu, przynajmniej wizualnie, ale jak taki efekt uzyskać?


kuchnia połączona z salonem

Nowoczesne trendy kuchenne powoli się zmieniają, ale kuchnia i salon z otwartym planem stały się normą w większości domów. Niezależnie od tego, czy urządzasz zupełnie nowy dom, czy po prostu szukasz prostego dodatku, dzięki poniższym wskazówkom dowiesz się, jak prawidłowo urządzić kuchnię i salon oraz jak właściwie oddzielić je od siebie.


Pamiętaj o strefach!


Jeśli chodzi o projektowanie wnętrz, jest jeden układ, który wydaje się być wszechobecny - duże, otwarte przestrzenie. Dwa główne pomieszczenia - salon i kuchnia zostają bardzo często połączone w jedno wspólne pomieszczenie.

Oczywiście, jeśli potrzebujesz oddzielić kuchnię od salonu, masz różne możliwości. Otwarte przestrzenie działają najlepiej, jeśli są podzielone na strefy. Dlaczego strefy są obowiązkowym elementem nowoczesnego salonu z kuchnią?

Strefy wyznaczają, który obszar Twojego pokoju jest przeznaczony na określone czynności. Bez stref, duża przestrzeń nie zapewni zbyt wiele prywatności i nie jest zbyt przytulna. Stos mebli ustawionych chaotycznie na dużej przestrzeni sprawia wrażenie, że wchodzisz do magazynu, a nie do salonu. Rozwiązaniem jest więc podzielenie pomieszczenia na strefy zgodnie z ich funkcją.


Jak podzielić salon i kuchnie na strefy?


Pamiętaj, że tworzenie stref nie oznacza zamknięcia jakiejkolwiek części pomieszczenia. Nie bez powodu otwarte przestrzenie są tak popularne! Jak więc właściwie oddzielić przestrzeń salonu od kuchni i zachować korzyści, jakie niesie ze sobą otwarty plan?


kuchnia i jadalnia z wyposażeniem

Kolory i style


Jednym z najprostszych i najbardziej efektownych wizualnie sposobów jest wykorzystanie kolorów i rożnych stylów do utworzenia stref. Użyj jednego schematu kolorów dla salonu i innego dla kuchni. Inną opcją jest np. dekoracyjna tapeta za sofą w części dziennej lub odważne światło halowe nad stołem jadalnym.

Łącząc tradycyjne i współczesne meble lub akcesoria, nie tylko wizualnie oddzielasz kuchnię od salonu, ale także nadajesz swojemu domowi ponadczasowy urok i charakterystyczny styl.

Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, warto skorzystać z usług fachowego malarza, który za pomocą pędzla wyczaruje podział tych dwóch przestrzeni. Cenę takiej usługi możesz sprawdzić w kalkulatorze online.


Dywany


Możesz również użyć dywanów, aby zdefiniować przestrzeń i wydzielić strefę kuchenną i salonową. Ładny dywanik nada salonowi przytulności, a drewniana podłoga w kuchni stworzy bardziej praktyczną przestrzeń. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest jedna twardsza podłoga w całej części wspólnej i "wykładzina" w części wypoczynkowej.


Meble


Kolejnym z dość prostych sposobów na oddzielenie kuchni od salonu są meble. Przykładowo, długa sofa lub kanapa w kształcie litery L może oddzielić część dzienną od jadalni. Można zastosować odwrotne podejście i oddzielić część jadalną od kuchni za pomocą wyspy kuchennej.


wyspa kuchenna

Wyspa kuchenna


Wyspa kuchenna wolno stojąca w pomieszczeniu sprawdzi się w bardzo dużych kuchniach, w mniejszych pomieszczeniach warto zdecydować się na kuchnię w kształcie litery U, która podzieli przestrzeń, a także da więcej miejsca do pracy. Zarówno wyspa kuchenna jak i kuchnia w kształcie litery U może zawierać stół jadalny lub ladę barową.


Lada barowa


Lada jest świetnym rozwiązaniem na oddzielenie kuchni od salonu na małej przestrzeni, gdzie często nie ma miejsca na stół jadalny. Lada barowa i stołki nie tylko zastępują jadalnię, ale także doskonale wydzielają strefę wspólną.


lada barowa na wyspie kuchennej

Półki, blaty i przegródki


Do wyznaczenia stref możesz wykorzystać praktyczne półki i przegródki, które nie tylko fizycznie wydzielą przestrzeń, ale także dadzą Ci dodatkowe miejsce do przechowywania. Na półkach można umieścić książki, kwiaty i różne dekoracje.

Wybierając półki i przegrody, które nie są przytwierdzone do podłogi, można zmieniać aranżację pomieszczenia według własnego uznania i potrzeb. W przeciwieństwie do ścianki działowej, rozwiązanie to nie zasłania światła i pozwala zachować przewiewność przestrzeni. Inną opcją jest ekran działowy z drewnianą lub metalową ramą i różnymi rodzajami wypełnienia, które również można dowolnie przesuwać.


Zasłony


Możesz stworzyć bardziej intymną atmosferę, dodając zasłony z nieprzezroczystej tkaniny. Jeśli pomieszczenie nie jest zbyt jasne, wybierz przezroczystą tkaninę, która przepuszcza światło. Podobnie jak tapety, zasłony występują w wielu kolorach, wzorach i nadrukach.


Ścianki działowe


Możesz również zdecydować się na ściankę działową z płyt gipsowo-kartonowych, która częściowo oddziela przestrzeń i tworzy wystarczającą prywatność w kuchni bez całkowitego oddzielenia jej od salonu. Możesz również rozważyć ścianę z drzwiami przesuwnymi, która może utrzymać przestrzeń między kuchnią a salonem zarówno otwartą, jak i oddzielną. Drzwi przesuwne to także oszczędność miejsca, ponieważ nie otwierają się na przestrzeń, ale na obudowę w ścianie.Więcej wskazówek dotyczących oddzielania kuchni od salonu


Urządzasz kuchnię i salon razem? Koniecznie weź pod uwagę następujące aspekty projektowania otwartej przestrzeni.


Urządzenia kuchenne


Wybieraj najcichsze sprzęty kuchenne, które nie będą przeszkadzać w Twoim salonie. Do kuchni dzielonej z pokojem dziennym z reguły polecana jest płyta indukcyjna. W przeciwieństwie do kuchenki gazowej jest cichsza i szybciej się nagrzewa. Wtedy w otwartej przestrzeni absolutnie niezbędny jest okap, który pochłania opary i nieprzyjemne zapachy gotowania i smażenia.


Oświetlenie


Do kuchni wybierz ostre, białe światło, które będzie oświetlało powierzchnię roboczą. Do salonu preferowane jest światło ciemniejsze, ciepłe, którego intensywność można idealnie regulować - np. bardziej intensywne do czytania, mniej intensywne do oglądania telewizji itp.0 komentarzy

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page