top of page

Rodzaje gruntów - czyli jak wybrać odpowiedni produkt?

Gruntem nazywa się preparat służący do stabilizacji, zmniejszenia chłonności podłoża, zwiększenie przyczepności, a nawet może on pomóc w zakryciu plam. Gruntowanie jest integralną częścią wielu remontów, dlatego warto znać podstawowe informacje na jego temat. W tym blogu przedstawimy i opiszemy podstawowy podział preparatów gruntowych.


przybory malarskie

1. Grunt uniwersalny

Jest to jedna z najpopularniejszych i najtańszych opcji. Zalecany jest do stosowania przed położeniem tapety lub ponownym malowaniem ściany. Używany jest również do gruntowania podłoży nasiąkliwych, nadmiernie chłonnych i osłabionych.


2. Grunt szybkoschnący

Jego jedyną różnicą między gruntem uniwersalnym jest jego znacznie wyższa szybkość schnięcia. W niecałe 30 minut po zastosowaniu tego gruntu, możesz rozpocząć dalszy proces malowania. Jego zaleta przekłada się niestety również na cenę.


3. Grunt wzmacniający

Grunt ten wzbogacony jest o cząsteczki polimerowe, które wzmacniają podłoże. Po wyschnięciu tworzy warstwę, która dodatkowo wiąże powierzchnię na której został on użyty. Zalecany jest on przed wykonaniem posadzek i podkładów podłogowych a także tynków mineralnych. Może być stosowany w ogrzewanych konstrukcjach podłogowych. Nie powinien być jednak stosowany na uszkodzone lub łuszczące się powierzchnie.


nierówna ściana

4. Grunt głęboko penetrujący

Posiada on bardzo małe cząsteczki, które wnikają głęboko w malowaną powierzchnię. Często stosowany jest w pierwszej kolejności ze względu na zdolności ograniczające nasiąkliwość i chłonność. Wzmacnia malowaną powierzchnię, umożliwiając nałożenie warstw preparatów o innych właściwościach.


5. Grunt silikonowy

Stosuje się do gruntowania warstwy zbrojonej w systemach dociepleń oraz na równych, odpowiednio przygotowanych podłożach mineralnych, takich jak: powierzchnie betonowe, tynki cementowe czy tynki cementowo-wapienne.

6. Grunt szczepny

Preparat wzmacnia podłoże, poprawia przyczepność, znakomicie wyrównuje nierównomierną chłonność podłoża, skutecznie ją zmniejszając. Swoją konsystencją przypomina gęstą farbę emulsyjną.


7. Grunt odcinający

Jego zastosowanie jest szczególnie przydatne tam, gdzie potrzebne jest maksymalnie ograniczone przenikanie wilgoci do podłoża. Często są stosowane jako baza, służąca do przygotowania zewnętrznej ściany przed tynkowaniem.


8. Grunt hydroizolacyjny

Grunty te dzięki posiadaniu właściwości hydrofobowych, cechują się lepszymi parametrami technicznymi, dzięki czemu lepiej znoszą ekspozycję na ujemne temperatury. Najczęściej stosowane na tarasach, balkonach i wszelkiego rodzaju posadzkach czy ścianach zewnętrznych.


Jeżeli wciąż nie wiesz jaki preparat wybrać do swojego remontu, zawsze możesz poprosić o pomoc jednego z naszych specjalistów. Jeżeli chcesz wykonać kompleksowe malowanie i nie martwić się, jakie preparaty i narzędzia wybrać, wypróbuj nasz darmowy kalkulator, a my zajmiemy się resztą.


popękana ściana

Gruntowanie nie jest jednak zabiegiem koniecznym. Warto jest jednak je wykonać ze względu pozytywne właściwości i dosyć niską cenę. Należy jednak upewnić się, że powłoka malarska mocno trzyma się ściany i nie odchodzi samoczynnie. Odpowiednio przeprowadzony proces gruntowania pozwala zmniejszyć zużycie farb oraz klejów, jednocześnie zwiększając ich przyczepność do powierzchni roboczej.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page