top of page

Minimalizm w projektowaniu wnętrz: Mniej znaczy więcej

Przejrzystość, monochromatyczność, prostota, "mniej znaczy więcej" - to tylko niektóre z haseł, które kojarzą nam się z minimalizmem. Minimalistyczny styl aranżacji wnętrz polega na wykorzystaniu wyłącznie podstawowych elementów, aby stworzyć prostą i uporządkowaną przestrzeń. Z reguły styl ten charakteryzuje się otwartym planem, dużą ilością światła, funkcjonalnymi meblami oraz skupia się na kształtach, kolorach i fakturach wybranych elementów. Osiągnięcie efektu minimalistycznego we wnętrzu jest nieco bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać, nie sprowadza się to bowiem do umieszczenie paru mebli na białych ścianach. Prostota jest piękna, ale jak w przypadku każdego stylu aranżacji wnętrz, wymaga też pewnej wprawy. Dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą osiągnąć Ci efekt minimalistyczny w Twoim wnętrzu.


minimalistyczny wystrój

1. Ogranicz paletę barw


Jeśli chcesz urządzić swoje wnętrze w minimalistycznym stylu, zacznij od pomalowania ścian. Minimalizm tyczy się wszystkiego, również kolorów. Całkowicie białe wnętrza są bardzo popularne wśród minimalistów. Szarości i odcienie ziemiste również dobrze spełniają swoją rolę. Podsumowując, neutralne kolory są idealne do stworzenia minimalistycznego wystroju wnętrza. Monotonię neutralnych barw można przełamać, dodając akcenty pastelowych lub jednobarwnych kolorów podstawowych za pomocą elementów takich jak poduszka czy wazon. Należy uważać, aby nie przesadzić i nie zepsuć całego efektu.


minimalistyczna sypialnia

2. Korzystaj z prostych kształtów geometrycznych


Minimalizm jest oparty na liniach prostych, gładkich krzywych, nieskomplikowanych kształtach i płaskich powierzchniach. Unikaj więc złożonych mebli z grawerowanymi lub skomplikowanymi detalami. Mogą wyglądać pięknie, ale nie pasują do wnętrza w pożądanym przez Ciebie stylu. Zadbaj o to, aby wnętrze było proste, gładkie i czyste.


3. Zabij nudę za pomocą tekstur


Jeśli zastanawiasz się, jak sprawić, by Twoja biała lub szara przestrzeń była bardziej imponująca, oto odpowiedź: tekstury! Wprowadzając do wnętrza różne tekstury przy jednoczesnym zachowaniu tej samej kolorystyki uzyskasz różnorodność. Nie należy jednak przesadzać! To jest właśnie istota minimalizmu.


4. Użyj punktu centralnego wnętrza


Ozdoby, dzieła sztuki, a nawet meble mogą stanowić centralny punkt w pomieszczeniu. Elementem dekoracyjnym może być wazon na stole lub obraz. Stosunkowo duże obrazy o żywych kolorach, które kontrastują z neutralną atmosferą, będą naturalnie przyciągać wzrok. Jeśli jednak w Twoim wnętrzu znajdują się już elementy kolorystyczne, możesz połączyć je z paletą barw obrazu.


obrazy na ścianach

5. Jakość ponad ilość!


Minimalizm wymaga niewielkiej ilości ozdób, ornamentów czy też ekstrawaganckich detali. Jak więc inaczej można nadać wnętrzu elegancki charakter? Zainwestuj w jakościowe materiały, takie jak marmur lub wysokogatunkowa porcelana. Nie musisz wykładać wszystkich ścian marmurem. Wystarczy jedna ściana lub ścianka działowa, która może stanowić punkt centralny.


6. Zwróć uwagę na porządek


W minimalizmie chodzi o schludność, porządek i neutralne kolory, przez które doskonale uwidoczniony jest nawet najmniejszy bałagan. W związku z tym należy starać się utrzymywać wnętrze w porządku. Postaraj się ograniczyć ilość rzeczy na stołach czy blatach. Wykorzystaj miejsce w regałach, szafkach i innych zakamarkach.


minimalistyczne meble

7. Dbałość o szczegóły


Minimalizm nie jest stylem zorientowanym na detale. Jednak tak jak proste powierzchnie i kolory uwydatniają bałagan, tak samo podkreślają niepasujące drobiazgi. Niedopracowane szczegóły mogą być widoczne w drobnych rzeczach, takich jak wystający kabel z lampy, złe zawiasy przy drzwiach czy niewłaściwe ułożenie płytek.


8. Wybieraj dekoracje z rozwagą


Możesz użyć dekoracji we wnętrzu, ale uważaj, aby z nimi nie przesadzić. Jakie dodatki dekoracyjne można wprowadzić do minimalistycznego wnętrza? Doskonale będą wyglądać rośliny domowe w doniczkach w tym samym rozmiarze lub w różnych rozmiarach, ale o tym samym kształcie i kolorze. Jak już wspominaliśmy, obraz na ścianie to dobry pomysł, a jeden duży jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż kilka małych.


9. Bądź ostrożny z wzorami


Lubisz wzory? Zasady dotyczące kolorów i kształtów odnoszą się również do wzorów. Wybieraj proste, geometryczne wzory w neutralnych kolorach lub monochromatyczne. Im mniej szczegółów i kolorów, tym bardziej odpowiedni może być wzór.


10. Wpuść naturalne światło


Naturalne światło uzupełni białe i jasne powierzchnie, dzięki czemu przestrzeń stanie się przytulna i przestronna. Ukazuje ona również prawdziwe odcienie ścian, podłóg i mebli. Światło w piękny sposób potrafi podkreślić wyjątkowość stylu minimalistycznego.


naturalne światło

Jeśli chcesz nadać swojemu obecnemu wnętrzu trochę minimalizmu, pierwszym krokiem może być pomalowanie ścian. W tym celu najlepiej jest użyć neutralnych kolorów ścian. Możesz wypróbować nasz kalkulator online, aby od razu dowiedzieć się, ile będzie Cię to kosztować i zlecić usługi malarskie profesjonalistom.0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page