top of page

Jak łączyć kolory we wnętrzach?

Czasami nie musisz inwestować ogromnych sum, aby zmienić wyraz Twojej przestrzeni. Warto skupić się na kolorach i odpowiednio je połączyć. Kolor ścian, tapet, mebli czy dodatków wymaga dokładnego przemyślenia by pomieszczenie odbierane było jako jedna spójna całość. Oprócz dobrych kolorów, liczy się także wykonanie i jego koszt - dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnego malarza i kalkulatora online.


otwarty salon z kuchnią


Podstawowe zasady kolorów we wnętrzu


Mimo że istnieje nieskończona ilość kombinacji kolorystycznych, istnieją pewne zasady łączenia kolorów we wnętrzu, które warto się znać.


Zasada trzech kolorów


Projektanci wnętrz na całym świecie kierują się zasadą, że we wnętrzu nie powinno używać się więcej niż trzech dominujących kolorów. Nie oznacza to, że nie możesz mieć w nim dodatków w innych barwach, chodzi tu jedynie o kolory przewodzące. Oczywiście wybrane kolory muszą ze sobą współgrać. Zasad także dotyczy mebli, gdzie w jednym pomieszczeniu powinny znajdować się maksymalnie trzy odcienie kolorystyczne drewna. A dlaczego trzy? Zbyt wiele kolorów rozprasza, różne odcienie jednego koloru mogą być raczej nudne. W oparciu o wieloletnie doświadczenie za optymalne uważa się więc połączenie trzech kolorów we wnętrzu.


jasny salon z czerwonymi meblami

Koło barw


Tak zwane koło barw pomoże Ci określić odpowiednią kombinację trzech kolorów. Jeśli wybrane przez Ciebie kolory tworzą trójkąt równoboczny na kole, powinny harmonijnie ze sobą współgrać. Kontrastowe kolory leżą naprzeciw siebie i mocno ze sobą konkurują. Kolory znajdujące się blisko siebie lub bezpośrednio przylegające również tworzą harmonijną całość.


Przydatna jest także wiedza, na temat barw podstawowych i drugorzędnych. Kolory podstawowych nie powinno się nie mieszać, w przeciwieństwie do kolorów drugorzędnych. Kolory podstawowe to żółty, czerwony i niebieski, kolory drugorzędne to fioletowy, pomarańczowy i zielony. Kolory trzeciorzędowe uzyskuje się poprzez zmieszanie dwóch odcieni z kolorów podstawowych i drugorzędnych.


paleta barw


Zasada 60-30-10


Zasada nawiązuje do poprzedniej wskazówki i oznacza, że wybrane odcienie kolorów należy łączyć w proporcji 60% do 30% do 10%. Największą kolorową powierzchnię stanowią ściany, podłoga i duże meble, na których jeden z wybranych kolorów powinien być dominującym elementem kolorystycznym. Czasami jest również określany jako kolor tła. Drugi kolor, który powinien zajmować około jednej trzeciej przestrzeni, powinien współgrać z kolorem dominującym i odpowiednio go podkreślać, ale jednocześnie być wystarczająco wyrazisty sam w sobie (może pojawić się na zasłonach, meblach wolnostojących, mniejszych dywanikach itp.).


zasada 60-30-10

Trzeci odcień powinien nieco kontrastować z poprzednimi dwoma, nadać pomieszczeniu indywidualności i oryginalności. Dlatego trzeci kolor powinien pojawiać się np. na obrazach, dekoracjach, drobnych materiałach tekstylnych, takich jak poduszki na kanapie, obrusy itp. Procentowy stosunek poszczególnych kolorów ma charakter orientacyjny, nie musi być ściśle przestrzegany. Nie wykluczone jest także użycie czwartego koloru.


Gry z przestrzenią


Pomieszczenia są różnej wielkości i wysokości, a tylko odpowiednią kombinacją kolorów można uwydatnić, ale i stłumić optyczną percepcję przestrzeni. Jeśli chcesz wizualnie powiększyć pomieszczenie, wybierz zauważalnie jaśniejszy odcień sufitu niż ścian, najlepiej biały.


W pomieszczeniach z wysokimi sufitami, np. w budynkach zabytkowych, sufit można optycznie obniżyć, używając ciemnego koloru na suficie. Wąskie lub małe pomieszczenia należy pomalować na jasne kolory i optycznie podkreślić powiększenie np. lustrami i odpowiednim oświetleniem. W małym pomieszczeniu użycie dużych i ciemnych wzorów na tapecie może znacznie zmniejszyć przestrzeń.


Zbyt duże pomieszczenie można optycznie zmniejszyć, stosując ciemniejsze i ciepłe odcienie kolorów lub tapetę z większym wzorem. Długie wąskie pomieszczenie można optycznie skrócić, stosując ciemniejszy kolor na najdalszej ścianie.

Psychologia kolorów


Warto wiedzieć, że to, jak postrzegamy odcienie kolorów, jest subiektywne i może na nie wpływać nie tylko pora roku czy oświetlenie (naturalne lub sztuczne), ale także stan psychiczny czy nastrój danej osoby. Podstawowy podział kolorów to kolory ciepłe i zimne.


Ciepłe kolory


Mówiąc najprościej, są to kolory słońca, ognia, życia! A więc kolor żółty, pomarańczowy, czerwony i ich odcienie, które wydają się aktywne, dynamiczne, żywe.

Zimne kolory


Kolory wody, nieba, zieleni określa się mianem barw zimnych. Obejmuje to kolory niebieskie, zielone, fioletowe i ich odcienie.


Neutralne kolory


Kolory ciepłe i zimne określane są jako barwy chromatyczne. Ich przeciwieństwem są kolory neutralne, czyli achromatyczne. Należą do nich biały, czarny, szary lub srebrny.


neutralne kolory pomieszczenia

W jaki sposób odbieramy różne kolory?


Jak wspomnieliśmy powyżej, wpływ kolorów na poszczególne osoby jest indywidualny, ale istnieją ogólnie przyjęte cechy podstawowych odcieni kolorystycznych:


Czerwony – ma działanie energetyczne, emocjonalne, zwiększa apetyt i pobudza wyobraźnię.

Fioletowy – często kojarzy się z duchowością, ale jednocześnie jest kolorem pobudzającym.

Żółty – kolor słońca, dodaje energii, napawa radością.

Pomarańczowy – jest aktywny, energiczny, ognisty.

Zielony – uspokaja, poprawia samopoczucie psychiczne, pozwala się zrelaksować i wyciszyć.

Niebieski – również uspokaja, obniża tętno, spowalnia oddychanie, dzięki czemu idealnie nadaje się do sypialni.

Różowy – zwiększa poczucie głodu, dlatego często znajduje się we wnętrzach cukierni, kojarzy się z miłością.

Szary – to niepozorny, idealne uzupełnienie odważniejszych odcieni.

Biały – jest neutralny, można go łączyć z dowolnymi kolorami, symbolizuje niewinność, czystość.

Czerń – kolor neutralny, można ją łączyć w zasadzie z dowolnym kolorem, wygląda elegancko i luksusowo.

Brązowy – kolor ziemi, wygląda solidnie i elegancko, często dominuje w luksusowych biurach.

Złoto - dobrze komponuje się z czernią i bielą oraz innymi odcieniami, sprawia że wnętrze wydaje się bogatsze.


Jak dobrać kolory do wnętrz


Zanim zdecydujesz się na malowanie, zakup akcesoriów czy mebli, musisz dokładnie przemyśleć kolory. Idealnym rozwiązaniem jest wcześniejsze wypróbowanie kombinacji na małej próbce, na przykład pomalowanie pomieszczenia i użycie kolorowych wycinków jako indywidualnych próbek kolorowych obszarów. Możesz także znaleźć podobne wnętrza w katalogu lub magazynie projektowym i dowiedzieć się, w jaki sposób odbierasz takie połączenia i czy będziesz się czuć dobrze w takiego typu przestrzeni. Zestawienie kolorów ścian powinno pasować nie tylko do wyposażenia pomieszczenia, ale także do jego przeznaczenia i charakteru użytkownika.


Nie zapomnij o szczegółach. Ogólna tonacja kolorystyczna może być całkowicie zmieniona przez inny rodzaj okuć na meblach, czy inne kolorowe dodatki lub tekstylia domowe. Możesz także dobierać kolory za pomocą specjalistycznych aplikacji, które pomagają w aranżacji wnętrz.


Nawet jeśli urzeka Cię bardzo odważny kolor, trzymaj się bardziej stonowanych opcji, takich jak jaśniejszy odcień tej wymarzonej opcji. Patrzenie dzień po dniu na ciemnoczerwoną lub turkusową ścianę może być nieco męczące. Nawet w projektowaniu domu czasem mniej znaczy więcej.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page